500 متخصص طب سنتی در کشور / تولید 20 داروی کمک به درمان کرونا در بحران پاندمی

500 متخصص طب سنتی در کشور / تولید 20 داروی کمک به درمان کرونا در بحران پاندمی

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به تعداد متخصصان طب سنتی در کشور، در عین حال گفت: در دوران پاندمی کرونا، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بیش از 120 طرح پژوهشی مرتبط با درمان کرونا را بررسی کرد که از این تعداد 20 طرح منجر به تولید دارو برای کمک به درمان کرونا شد.

دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت گو با پارازیت، درباره دوران پاندمی کرونا گفت: پاندمی ویروس کرونا، یک چالش در حوزه سلامت به حساب می آید. هنگام ورود کرونا به ایران روش های درمانی متعددی برای مقابله با این بیماری مطرح شد. روش های متعددی در حوزه طب سنتی در کنار سایر روش های پیشنهادی برای درمان و پیشگیری کرونا مطرح شد. مادامی که پاندمی کرونا در کشور آغاز شد، دفتر طب ایرانی و مکمل وزات بهداشت به اطلاع عموم جامعه رساند استفاده از ظرفیت طب ایرانی نیازمند پروتکل های این حوزه است.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: استفاده از ظرفیت طب سنتی باید به بهترین شکل ممکن باشد  و باید به صورت مستند از این حوزه استفاده کنیم. بر همین اساس در دوران پاندمی کرونا نیز طرح های پژوهشی متعددی در حوزه طب سنتی در ارتباط با درمان کرونا در دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی انجام شد.

20 طرح تحقیقاتی کرونا در حوزه طب سنتی منجر به تولید دارو شد

حسینی یکتا در تشریح طرح های تحقیقاتی مرتبط با درمان کرونا خاطر نشان کرد: در دوران پاندمی کرونا، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بیش از 120 طرح پژوهشی مرتبط با درمان کرونا را بررسی کرد که از این تعداد 20 طرح منجر به تولید دارو برای کمک به درمان کرونا شد و داروهای تولید شده در سبد دارویی کشور قرار گرفتند.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به طرح های تحقیقاتی مرتبط با کرونا اظهار کرد: تجربه انجام طرح های پژوهشی در دوران پاندمی کرونا بیانگر این است که استفاده از ظرفیت طب سنتی می تواند کمک کننده باشد.

این متخصص درباره ادامه روند طرح های تحقیقاتی حوزه طب سنتی مرتبط با بیماری کرونا افزود: اگرچه میزان طرح های تحقیقاتی مرتبط با درمان کرونا نسبت به دوران پاندمی این بیماری در کشور کاهش یافته، اما روند انجام پژوهش ها متوقف نشده است. پرسش «چرا میزان طرح های تحقیقاتی کاهش یافته است؟» مطرح می شود؛ در پاسخ به این پرسش باید گفت به دلیل اینکه موضوع درمان کرونا در زمان پاندمی این بیماری موضوع روز تحقیقاتی محسوب می شد، تعداد طرح های تحقیقاتی در بازه زمانی پاندمی کرونا بیشتر بود.   

پروتکل استفاده از طب سنتی برای کمک به درمان کرونا

وی با بیان اینکه در آن زمان «کمیته علمی کشوری کرونا»   پروتکلی درباره استفاده طب سنتی برای درمان کرونا ابلاغ کرد، افزود: دستورالعمل استفاده از طب سنتی برای درمان کرونا به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد و با استفاده از ظرفیت رسانه ها به اطلاع عموم جامعه رسید.  این پروتکل درباره استفاده از طب سنتی به منظور کمک  به درمان کرونا و درمان علایم کرونا با استفاده از  داروهای گیاهی، اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم بود. این دستورالعمل نه تنها مورد اقبال عموی قرار گرفت بلکه متخصصان سایر رشته ها نیز از این دستورالعمل استفاده کردند.    

 حسینی یکتا با بیان اینکه ادعاهای عجیب و غریبی در دوران پاندمی کرونا در ارتباط با استفاده از ظرفیت طب سنتی برای درمان کرونا مطرح شد، اظهار کرد: برخی از ادعاها مطرح می کردند نیاز به استفاده از ظرفیت طب رایج نیست یا یک داروی گیاهی خاص به عنوان راه حل و درمان قطعی کرونا محسوب می شود. مادامی که ادعاهای عجیب و غریب درخصوص طب سنتی مطرح شد، اعلام کردیم که طب سنتی و طب رایج مکمل یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر می توانند با توجه به گزاره های مستندی  که در زمان پاندمی کرونا اعلام شد، به درمان کرونا کمک کنند.

این متخصص ادامه داد: زمانی که استفاده از ظرفیت طب سنتی در بیمارستان ها و برخی از مراکز درمانی سرپایی به صورت ضابطه مند مورد توجه قرار گرفت؛ نتیجه این عمل در موج های کرونا بروز کرد.

فعالیت 8 دانشکده طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی

وی درباره تعداد دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی بیان کرد: 8 دانشکده طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی  خدمات آموزشی و پژوهشی را ارایه می دهند. متخصصان «داروسازی سنتی»، «طب سنتی» و «تاریخ پزشکی» در دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی تربیت می شوند. همچنین متخصصان «طب سوزنی» و «اخلاق پزشکی» در برخی از دانشکده های طب سنتی تربیت می شوند.  

حسینی یکتا درباره تعداد متخصصان طب سنتی گفت: بیش از 500 متخصص طب سنتی به صورت هیات علمی و درمانی در کشور فعالیت می کنند. همچنین 238 دانشجو در دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل می کنند.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره ساماندهی فعالیت عطاری ها نیز به پارازیت توضیح داد: مجوز فعالیت عطاری ها توسط وزارت صمت صادر می شود. اما دایره فعالیت عطاری ها با وزارت بهداشت مرتبط است؛ به همین دلیل مذاکرات گسترده ای به منظور ساماندهی عطاری ها با محوریت شورای عالی سلامت شکل گرفته و ساماندهی عطاری ها در دست اقدام است.  

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "500 متخصص طب سنتی در کشور / تولید 20 داروی کمک به درمان کرونا در بحران پاندمی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "500 متخصص طب سنتی در کشور / تولید 20 داروی کمک به درمان کرونا در بحران پاندمی"، کلیک کنید.