پایش سرعت و دمای جریان آب با روش تیکه نگاری صوتی

پایش سرعت و دمای جریان آب با روش تیکه نگاری صوتی

پژوهشگران ایرانی موفق به طراحی و ساخت دستگاه آکوستیک توموگرافی دریایی (تیکه نگاری صوتی) شده اند؛ فناوری که می تواند سرعت و دمای جریان آب را پایش و اندازه گیری کند.

کمال محتشم، مدیر یک مجموعه فناوری های پیشرفته  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری پارازیت گفت: مجموعه ما متشکل از چند شرکت دانش بنیان و فناور است. در این مجموعه موفق به طراحی و ساخت دستگاه آکوستیک توموگرافی دریایی (تیکه نگاری صوتی) شدیم که می تواند سرعت و دمای جریان آب را پایش و اندازه گیری کند.

وی به ضرورت ساخت این دستگاه اشاره کرد و افزود: دانش این فناوری حدود نیم قرن پیش توسط آمریکایی ها پایه گذاری شد. این فناوری کاربردهایی مانند پیش بینی زلزله، تغییرات دمایی ناشی از تغییرات لایه های زمین و… دارد.

وی با بیان اینکه اکنون حدود 40 کاربرد برای این فناوری شناسایی شده است، گفت: یکی از مهمترین کاربرد های آن، اندازه گیری دمای لایه های مختلف آب است.

به گفته وی، از آنجایی که در مقیاس های اقیانوسی کلان هیچ راهی جز فناوری تیکه نگاری صوتی برای اندازه گیری تغییرات دمایی وجود ندارد می توان با این فناوری فواصل صدها کیلومتری تغییرات دمای اقیانوس ها را اندازه گیری کرد.

وی اظهارکرد: دمای سطح با کف آب دریا در مقیاس اقیانوس را نمی توان با دقت بالا توسط دماسنج ارزیابی کرد زیرا متفاوت است. ابزار مورد نیاز برای ارزیابی این فواصل امواج صوتی(نه دماسنج) است.

وی با بیان اینکه امواج صوتی در این فناوری همان کار امواج الکترومغناطیس و مخابراتی را انجام می دهد،  تصریح کرد: این فناوری می تواند در نمونه رودخانه ای تا 2کیلومتر، در نمونه دریایی تا 50 کیلومتر و در نمونه اقیانوسی تا 18 هزار کیلومتر( فاصله چابهار تا قطب جنوب 10 هزار کیلومتر است؛ تقریبا دو برابر این فاصله) را اندازه گیری کند.

این پژوهشگر به کاربردهای این فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: این فناوری در نمونه دریایی می تواند برای جانمایی سکوهای نفتی کاربرد داشته باشد؛ هنگامی که یک سکوی نفتی در یک منطقه وسیع آبی جانمایی می شود نیاز است جریان های آبی اندازه گیری شود.

وی ادامه داد: با شناسایی جریان های زیردریا می توانیم بهترین نقطه را برای جانمایی شناسایی کنیم. همچنین دریا دارای جریان های سه بعدی است. هر نقطه از دریا یک سرعت و جهت جریان دارد

وی افزود: امروزه کاربرد تجاری این فناوری در کشورهای خارجی برای جانمایی سامانه های تولید انرژی از امواج دریا و جریان های دریایی طرفدار پیدا کرده است. با بهره گیری از این فناوری می توانیم بهترین مکان برای جانمایی یک ژنراتور تولید انرژی در دریا را شناسایی کنیم تا بیشترین بازدهی را به همراه داشته باشد.

این محقق گفت: چنین فناوری ای می تواند الگوهای جریان یک منطقه را برای جانمایی قفسه های پرورش ماهی در دریا را نیز شناسایی کند زیرا قفسه های پرورش ماهی باید شرایط خاصی از لحاظ دمایی و جریان آب داشته باشند.

محتشم، یادآورشد: همچنین این فناوری برای طراحی اسکله های مصنوعی و حوضچه های آرامش کاربرد دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیروگاه های ساحلی مانند نیروگاه بوشهر آلودگی حرارتی در منطقه وسیع چند کیلومتری دریا ایجاد می کنند. با هیچ روشی به جز توموگرافی دریایی نمی توان این آلودگی حرارتی را پایش کرد.

این محقق با بیان اینکه با این فناوری می توان تغییرات کارکد پروژه نیروگاه و آب و هوایی منطقه را لحظه ای پایش کرد و متناسب با آن نیروگاه ها ملزم خواهند شد، حوضچه های آرامشی را برای این موضوع طراحی یا به روزرسانی کنند گفت: این دستگاه می تواند به صورت شبکه ای مورد استفاده قرار بگیرد؛ می توان 16 عدد از این دستگاه ها را در منطقه وسیع دریایی نصب و جریان های کل منطقه را رصد کرد.

محتشم گفت: این فناوری یکی از شاخص ترین و مطرح ترین فناوری های دنیا برای شناسایی جریان های اطلاعات آبی و زیر سطحی دریا محسوب می شود که اکنون تنها کشور آمریکا و ژاپن به ساخت این فناوری دست پیدا کرده اند.

وی گفت: این فناوری اکنون از نظر سطح فنی بالاتر از نمونه های مشابه آمریکایی و ژاپنی است به طوری که کشور آمریکا خواهان این فناوری است؛ فناوری که روزی ایران تحریم بود.

 

 

 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایش سرعت و دمای جریان آب با روش تیکه نگاری صوتی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایش سرعت و دمای جریان آب با روش تیکه نگاری صوتی"، کلیک کنید.