هوش مصنوعی امارات رونمایی شد

هوش مصنوعی امارات رونمایی شد

امارات متحده عربی مدل جدیدی از هوش مصنوعی را به منظور رقابت با شرکت های بزرگ این فناوری عرضه کرده که هم مبتنی بر متن است و هم برای تصاویر آپلود شده، متن توصیفی ایجاد می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری پارازیت به نقل از رویترز، یک موسسه تحقیقاتی دولتی در امارات متحده عربی روز دوشنبه یک مدل هوش مصنوعی مولد منبع باز را منتشر کرد که می تواند با مدل های شرکت های بزرگ فناوری رقابت کند.

موسسه نوآوری فناوری (TII) (مرکز تحقیقات علمی پیشرو در جهان و ستون تحقیقات کاربردی شورای تحقیقات فناوری پیشرفته ابوظبی) اعلام کرد که نام این هوش مصنوعی «فالکون2» و مبتنی بر دو نسخه است؛ «فالکون 2، 11 بی»، یک مدل مبتنی بر متن، و «فالکون 2، 11 بی وی ال ام»، نسخه دیگری از آن است که می تواند توصیف متنی تصویر آپلود شده را شکل دهد.

این کشور به عنوان یکی از صادرکننده گان بزرگ نفت و قدرت تاثیرگذار در خاورمیانه، سرمایه گذاری های عظیمی در زمینه هوش مصنوعی انجام می دهد، اما این روند از سوی مقامات آمریکایی که سال گذشته اولتیماتوم صادر کردند نیز مورد بررسی قرار گرفت تا بین محصولات مبتنی بر فناوری آمریکایی و چینی، نمونه آمریکایی مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت اماراتی هوش مصنوعی «جی 42» (G42) که توسعه دهنده فالکون 2 است قبل از تضمین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری مایکروسافت که با واشنگتن هماهنگ شده بود، استفاده از سخت افزار های چینی را کنسل و سهام آن شرکت ها را واگذار کرد.

فیصل البنایی، دبیرکل مرکز تحقیقات علمی پیشرو ابوظبی که مشاور رییس جمهور در زمینه تحقیقات استراتژیک و فناوری پیشرفته نیز است، گفته، امارات نشان داده که می تواند یکی از سازندگان اصلی مدل های متنوع هوش مصنوعی باشد.

هوش مصنوعی امارات در حالی عرضه می شود که شرکت ها و کشور ها پس از انتشار چت جی پی تی توسط شرکت فناوری اپن ای آی در سال 2022 در حال رقابت برای توسعه مدل های زبان بزرگ خود هستند و برخی از آنها ترجیح داده اند کد هوش مصنوعی خود را اختصاصی نگه دارند، برخی دیگر مانند  امارات و متا نیز کد خود را در دسترس عموم قرار داده اند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

مدل هوش مصنوعی امارات 

با هدف توسعه امنیت داده و اطلاعات در این کشور معرفی شده و به گفته مقام های اماراتی، این مدل هوش مصنوعی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، توانمندی های بسیار بالایی در زمینه تحلیل داده و اطلاعات دارد و قادر است با نامداران مهم حوزه فناوری رقابت کند.

این مدل به منظور تحقق اهداف استراتژیک امارات متحده عربی، از جمله افزایش امنیت سایبری و تحقق شفافیت در حکومت الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد و قرار است در ابعاد و مسایل مختلف اجتماعی و سیاسی نقش اساسی داشته باشد و به توسعه پایدار کشور کمک کند.

با مدل جدید هوش مصنوعی، امارات امکانات مورد نیاز خود در این فناوری را برای رقابت با شرکت های بزرگ و مهم در جهان فراهم می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی امارات رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی امارات رونمایی شد"، کلیک کنید.