همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک

دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می کند؛

همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک

همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش و دانش خبرگزاری علم و فناوری پارازیت، رباتیک و هوش مصنوعی دو اصطلاحی هستند که گاهی به اشتباه یکسان گرفته می شوند و به جای یکدیگر به کار می روند، اما در واقع به دو فناوری مختلف اشاره دارند. هوش مصنوعی رشته ای است که بر طراحی و ساخت ماشین هایی که توانایی های فکری مشابه انسان دارند متمرکز است. از سوی دیگر، رباتیک علم طراحی و ساخت ربات های فیزیکی برای بهبود اتوماسیون و نوآوری است.

* رباتیک و هوش مصنوعی دقیقا چه هستند

رباتیک و هوش مصنوعی دو رشته مرتبط با علم و فناوری هستند، اما با چندین تفاوت. رباتیک رشته ای است که با طراحی ماشین هایی که قادر به خودکارسازی وظایف هستند سر و کار دارد. از این نظر، کارشناسان رباتیک نیز این عناصر خودکار را ایجاد، برنامه ریزی و اجرا می کنند تا مهارت ها و وظایف خاصی را توسعه دهند.

در همین حال، هوش مصنوعی شاخه ای از محاسبات است که به مطالعه این می پردازد که چگونه ماشین ها می توانند فرآیند های شناختی انسان، یادگیری و استدلال را برای حل مشکلات و انجام وظایف خاص مشابه سازی کنند، درست مانند یک انسان. متخصصان هوش مصنوعی الگوریتم هایی را طراحی می کنند تا ماشین ها بتوانند به طور مستقل یاد بگیرند، مسایل را حل کنند و زبان و استدلال را با استفاده از منطق درک کنند.

* تفاوت میان رباتیک و هوش مصنوعی

تفاوت اصلی بین رباتیک و هوش مصنوعی در رویکرد نهفته است. رباتیک بر کار روی بخش سخت افزاری تمرکز دارد، در حالی که تمرکز هوش مصنوعی به سمت بخش داخلی و دیجیتال است.

تفاوت دیگر در حوزه کاربرد است. از یک طرف، رباتیک ماشین هایی ایجاد می کند که قابلیت تحرک خاص خود را دارند و می توانند با محیط رابطه دوسویه داشته باشند. آن ها به شکل معمول برای انجام کار های تکراری، با سرعت یا دقت بالا استفاده می شوند، به عنوان مثال، در بخش های صنعتی مانند تولید خودرو  یا جراحی های پزشکی به کار گرفته می شوند. از سوی دیگر، هوش مصنوعی بر پردازش داده ها و طراحی الگوریتم تمرکز دارد. به این معنا، در زمینه های مختلف، از ساخت و تحلیل داده تا آموزش کاربرد دارد.

از سوی دیگر، روبات ها طوری برنامه ریزی شده اند که مجموعه ای از دستورالعمل ها را به روشی تکراری دنبال کنند و برای بهبود بهره وری شرکت ها در تعدادی از بخش ها عالی هستند. از سوی دیگر، هوش مصنوعی، اگرچه می تواند در زمینه های متعدد مورد استفاده قرار گیرد، پویاتر است. به عنوان مثال، یک سیستم هوش مصنوعی می تواند برای پردازش داده های بانکی و تصمیم گیری های سرمایه گذاری استفاده شود، اما همچنین می توان از آن برای تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی و آماده شدن برای جراحی استفاده کرد.

* رابطه هوش مصنوعی و رباتیک

اگرچه تفاوت های بسیار کمی بین رباتیک و هوش مصنوعی وجود دارد، اما آنها دو شاخه هستند که از یکدیگر سود می برند. در درجه اول، هوش مصنوعی برای بهبود مهارت هایی مانند حرکت، سازگاری با محیط، بهینه سازی عملکرد، تشخیص خطا ها و انجام وظایف مستقل ماشین ها استفاده می شود، یعنی توانایی های یادگیری و کاربردی ربات ها را بهبود می بخشد.

هدف رباتیک و هوش مصنوعی خودکارسازی وظایف و تسهیل فرآیند ها برای انسان است و از داده های جمع آوری شده توسط حسگر های ورودی و خروجی برای تسهیل تصمیم گیری استفاده می کند.

در راستای بررسی و اندیشیدن به تفاوت ها و شباهت ها و بهره گیری این دو دانش از یک دیگر دانشگاه آزاد اسلامی همت به برپایی همایشی کرده است.

همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک

همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک روز پنجشنبه (10 اسفندماه) از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در همان شهر برگزار می شود.

* مهم ترین محور های همایش 

رباتیک و مکاترونیک
تعامل بین انسان و ربات
کنترل و پردازش سنسوری
کاربرد های رباتیک و اتوماسیون
هوش مصنوعی و محاسبات نرم
سامانه های چند عاملی
شهر هوشمند و اینترنت اشیاء 
علوم داده و یادگیری ماشین 
شبکه های عصبی و منطق فازی
کاربرد های هوش مصنوعی در علوم تجربی و انسانی

پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه کنند

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همایش بین المللی هوش مصنوعی و رباتیک"، کلیک کنید.