نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند

رسانه آمریکایی نوشت چین، ایران، کره شمالی و روسیه در برابر «هژمونی جهانی» آمریکا ایستاده اند و این معاهده بهای سلطه نظامی ایالات متحده را افزایش داده است.

به گزارش پارازیت، انتظار می رفت بعد از دوره چهار ساله ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» و در دوره بایدن، موضع آمریکا به عنوان یک رهبر جهانی بهبود یابد، اما واشنگتن رهبری را تنها در حمایت از دوستان و مقابله با دشمنان تعریف کرده است. بایدن در جنگ اوکراین از این کشور حمایت و در منطقه آسیا و اقیانوس آرام روابط آمریکا را تقویت کرده است، اما نشانی از رهبری در سیاست های او دیده نمی شود.

روزنامه نیویورک تایمز با این مقدمه نوشته است: «رهبری جهانی فقط حمایت از دوستان و مقابله با دشمنان نیست. رهبران واقعی نباید فقط در صدر بنشینند. آن ها به حل مشکلات می پردازند و روحیه را تقویت می کنند.» اکثر مقامات آمریکا طوری رفتار می کنند که گویی ایالات متحده این سبک از رهبری را در جهان پیاده می کند، اما از زمان جنگ سرد تا امروز ایالات متحده هرگز تا این حد از جایگاه رهبری جهانی دور نبوده است. آمریکای امروز، بیش از آنکه شبیه به یک رهبر درسطح جهانی باشد، مانند رهبر یک فرقه رفتار می کند.

در این گزارش آمده است: «آمریکا خود را تا سطح دفاع از مواضع مطلوب خود در برابر رقبایی که روزبه روز متحدتر می شوند، تقلیل داده است و کشورهای جهان که ناظر بر این وضعیت هستند، از خود می پرسند چرا آمریکایی ها فکر می کنند رشته امور را در دست دارند؟»

نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند
جنگ اوکراین

آمریکا در اوکراین شکست راهبردی خورده است

این روزنامه با اشاره به آنچه آن را «موفقیت ابتدایی آمریکا» در جنگ اوکراین نامیده، به تغییر موازنه قدرت در این جنگ اشاره کرده و می نویسد: «شاید روسیه امروز برای حمله خود بهای سنگینی بپردازد، اما این مناقشه برای آمریکا هم یک شکست راهبردی بوده است. ایالات متحده حالا باید با یک قدرت هسته ای پیش بینی ناپذیر و آزرده خاطر مقابله کند.»

نیویورک تایمز همچنین با طرح این ادعا که چین، ایران و کره شمالی با حمایت نظامی از روسیه در برابر «هژمونی جهانی» آمریکا ایستاده اند، می نویسد: «تا امروز ثابت شده است که این معاهده ضدآمریکایی برای کاهش اثرات کمک های غرب به اوکراین به اندازه کافی قدرتمند است و بهای سلطه نظامی ایالات متحده را افزایش داده است.»

روسیه مستقیماً با 6 کشوری که آمریکا بر اساس تعهدات خود به ناتو موظف به دفاع از آن هاست، هم مرز است. آمریکا با وجود منابع محدود خود، علاوه بر این 6 کشور و حمایت هایی که امروز از اوکراین به عمل می آورد، باید برای دفاع از تایوان در همسایگی با چین هم تدارک ببیند!

این روزنامه نوشت بسیاری از کشورهایی که با عملیات نظامی روسیه در اوکراین مخالف هستند نیز لزوماً حامی آمریکا نیستند و بایدن هم کمکی به این مسیله نکرده است. او جنگ اوکراین را نبردی میان دموکراسی و استبداد جلوه داده است، اما هیچ تلاش ملموسی برای پایان دادن به این جنگ از طریق دیپلماسی انجام نداده است؛ امری که باعث شده کشورهای بی طرف، تمایل به سوی مواضع واشنگتن را معادل ورود به جنگی بی پایان بدانند.

به جز متحدان آمریکا، کشورهای اندکی حاضر شده اند روسیه را برای حمله به اوکراین تحریم کنند. به گزارش رسانه آمریکایی، این در حالی است که در منطقه ای مانند تایوان، بی شک میزان حمایت بین المللی از مواضع آمریکا کم تر خواهد بود. در این گزارش آمده است: «از 2022 تا امروز، در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه تصویر روسیه و چین بهبود یافته است.»

نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند
کشف پیکرهای شهدای فلسطینی در نزدیکی بیمارستان ناصر

بایدن اقدامات اسراییل را می بیند و نُچ نُچ می کند!

به گزارش نیویورک تایمز، جنگ غزه در بدترین زمان ممکن اتفاق افتاد و بایدن هم به جای شرطی کردن حمایت های آمریکا از رژیم صهیونیستی برای حفاظت از غیرنظامیان، وعده حمایت تمام عیار از کارزار نظامی صهیونیست ها را داد. در این گزارش آمده است: «بایدن تصمیم گرفت نه یک رهبر، بلکه یک دنبال کننده باشد. او در فاصله ای که (آگاهانه میان آمریکا و اقدامات اسراییل) ایجاد کرده، اقدامات اسراییل را می بیند و نُچ نُچ می کند! در این مناقشه سرنوشت ساز، آمریکا هم زمان هم ضعیف بوده و هم سرکوبگر. تازه داریم تبعات (این سیاست ها را) بر وجهه و امنیت ایالات متحده می بینیم.»

رسانه آمریکا با اشاره به اینکه بایدن کاری جز بسیج کشورها علیه ایران انجام نمی دهد، اذعان کرد تلاش های واشنگتن برای عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی هم بی فایده است و نتیجه ای جز درگیری بیشتر ایالات متحده در درگیری های منطقه نخواهد داشت.

به گزارش نیویورک تایمز، مشکل بایدن این است که بیش از حد به خواسته متحدان آمریکا بها می دهد. او در مورد مذاکرات صلح اوکراین، مسیله را کاملاً به کی یف واگذار کرده و با اهداف جنگی کمال طلبانه دولت این کشور مخالفت نکرده است. از سوی دیگر، بایدن هم زمان با اعلام مخالفت عمومی با نقشه های جنگی رژیم صهیونیستی، سرعت ارسال تسلیحات به این رژیم را افزایش داده است. او همچنین تعهد به تایوان را از ارسال سلاح هم فراتر برده و چهار بار وعده داده که از این جزیره خودگردان حمایت خواهد کرد. در این گزارش آمده است: «پیشینیان بایدن هرگز تا این حد یک جانبه رفتار نمی کردند و نوعی «ابهام استراتژیک» را در مسایلی مانند نحوه دفاع آمریکا از تایوان حفظ می کردند.»

آمریکا بعد از جنگ سرد سعی داشته قلمرو متحدان خود را گسترش دهد، اما این تلاش ها همواره با بدبینی کشورها همراه بوده و این تا حد زیادی از سلطه جویی واشنگتن ناشی شده است. دولت های متمادی در کاخ سفید به دنبال گسترش ایتلاف های آمریکا بودند. واشنگتن در دهه های اخیر جنگ های زیادی به راه انداخت و در تلاش های خود برای گسترش «لیبرال دموکراسی» انتظار داشت کشورها به نظم مطلوب آمریکایی تن دهند. امروز این انتظار ساده لوحانه از بین رفته، اما تمایل به سلطه گری همچنان پابرجاست.

نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند
پوتین در مراسم «روز پیروزی» در مسکو

شکست آمریکا در بازی نفوذ حتمی است

رسانه آمریکایی در این باره می نویسد: «آمریکا مدام حوزه نفوذ خود را گسترش می دهد و دایماً با مقاومت های قاطع مواجه می شود. این به نوبه خود باعث می شود واشنگتن تلاش خود را چندبرابر کند و جهان هم به این امر واکنش نشان می دهد. شکست آمریکا در این بازی حتمی است و آمریکایی ها باید هزینه و خطرات زیادی را برای ادامه دادن آن به جان بخرند.»

به گزارش این رسانه آمریکایی، اگر واشنگتن به دنبال رهبری جهان و برقراری صلح است، باید برای پایان مسالمت آمیز و مذاکره محور جنگ اوکراین کمک کند و ضمن کاهش نقش آمریکا در ناتو، اروپا را به قبول مسیولیت تامین امنیت خود سوق دهد. این روزنامه همچنین از بایدن خواست حمایت های نظامی خود از رژیم صهیونیستی را به میزان تمایل این رژیم به حصول توافق آتش بس مشروط کند.

نیویورک تایمز در این مقاله محول کردن مسیولیت بخش اعظم امنیت جهانی به تمایلات سلطه جویانه یک کشور واحد را خطرناک دانست و افزود کشوری که به دیگر کشورها مجال عرض اندام نمی دهد، نمی تواند یک رهبر واقعی باشد.

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نیویورک تایمز: روسیه، ایران و چین در برابر هژمونی جهانی آمریکا ایستاده اند"، کلیک کنید.