«مست عشق» بدون تبلیغات ماهواره ای 5 میلیارد هم نمی فروخت!

«مست عشق» بدون تبلیغات ماهواره ای 5 میلیارد هم نمی فروخت!

به گزارش خبرگزاری پارازیت، سینمای ایران تا به اینجا و در فصل بهار وضعیت گیشه مناسبی داشته، اگرچه بعضی فیلم ها همچنان در جذب مخاطب ضعیف هستند اما سالن های سینما به لطف اکران فیلم های کمدی آن هم به صورت زنجیروار رونق خوبی دارند، البته که در این میان فیلم تاریخی «مست عشق» ساختارشکنی کرده و توانسته مخاطبان خوبی را به سینماها دعوت کند، اما طبق صحبت هایی که سال گذشته می شد قرار بر این بود فیلم های کمدی با کنترل بیشتری در سینماها اکران شود تا فضا برای فیلم های مختلف باز باشد. اگرچه سینمای ایران در بخش فیلم های اجتماعی تولیدات قوی خاصی ندارد اما قرار نیست سالن های سینما به تسخیر فیلم های کمدی نازل و سخیف درآیند.

به گزارش اعتماد، ما این موضوع را با همایون اسعدیان، نویسنده، کارگردان، تهیه کننده سینما و دبیر شورای صنفی نمایش در میان گذاشتیم و از او پرسیدیم این روزها سهم سینمای متفکر اجتماعی در میان فیلم های روی پرده کجاست؟ پاسخی که این فیلمساز برای سوال ما داشت دربرگیرنده موضوع مهمی بود، اینکه کارگردان های مشهور اصلا پروانه ساخت ارایه نمی دهند.

مهم ترین محورهای این گفت و گو را بخوانید:

امسال ما بر خلاف سال گذشته آزادی اکران فیلم ها را برداشتیم و فیلم ها با محدودیت های آیین نامه اکران می شوند، سال گذشته برای اینکه فضای سینما دوباره بازسازی شود مجبور بودیم زمان اکران فیلم ها را طولانی کنیم برای همین فسیل یک سال اکران شد، اما امسال دیگر نمی توانیم به فیلمی فرصت اکران یک ساله بدهیم. پیش بینی ما این است که از ابتدای سال تا آخر خرداد نزدیک به 15 فیلم اکران کنیم و با توجه به استقبال خوبی که مخاطبان از فیلم ها می کنند پیش بینی می کنیم گیشه فیلم ها مجموعا تا آخر خرداد به 400 میلیارد تومان برسد که این فروش نسبت به پارسال با رشد بیشتری همراه است. امسال فیلم های بی بدن، مست عشق شروع اکران توفانی داشتند، از آن سو فیلم های تمساح خونی، سال گربه هم فروش خوبی دارند. نظر من این است که اکران شلوغی نداریم و حتی به نسبت تولید، فیلم های زیادی را حتی اکران نکردیم. یعنی هر فصلی ما تصمیم داریم 15 فیلم اکران کنیم، که سرجمع می شود 60 فیلم . پارسال 55 فیلم اکران شد، امسال 60 فیلم اکران می شود. به نظرم میزان تولیدات سینمایی ما از اکران بسیار بیشتر است.یعنی تولید بیش از میزانی است که ظرفیت اکران داریم .
از ابتدای سال، فیلم های مختلفی در چرخه اکران داشتیم، از فیلم بی بدن که موضوع اجتماعی دارد، آپارتچی که فیلم شیرینی با موضوع سینماست، مست عشق که فیلم تاریخی است، آسمان غرب که فیلم جنگی است. یک بحثی هم وجود دارد و آن اینکه وقتی فیلم کمدی تولید شده که ما نمی توانیم جلوی اکران آن را بگیریم. ما حتی جلوی یک فیلم کمدی را که قرار بود برای عید فطر اکران شود گرفتیم، تگزاس را کمی با تاخیر اکران کردیم، در آیین نامه جدید اکران که به زودی ابلاغ می شود صراحتا اعلام شده که در هر بازه اکرانی، بیش از دو فیلم کمدی نباید اکران شود. من واقعا آرزو می کنم تعداد سینماهای ایران آنقدر افزایش پیداکند که فیلم ها در اکران عرض، گسترش پیدا کنند.
من در مورد کیفیت فیلم هیچ نظری نمی دهم، چون این موضوع بر عهده منتقدان است، اما به نظرم فیلم مست عشق فضای جدیدی به مخاطب ارایه می دهد، تبلیغات خوبی برای فیلم می شود، ضمن اینکه بازیگران این فیلم هم در جذب مخاطب بی تاثیر نیستند.این چند عامل در کنار هم باعث می شود مست عشق در اکران عمومی موفق باشد. همان طور که می دانید اکثر فیلم های سینمای ایران فضای یکدست و کسالت باری دارند، به دلیل هزینه های بالای تولید، معمولا اولین گزینه ای که به ذهن ما سینماگران برای لوکیشن و نوع فیلمسازی می رسد فیلم های آپارتمانی است چون ساخت چنین فیلم هایی برای فیلمسازان هزینه کمتری دارد، همین می شود که دایره جغرافیای کاری محدود و تکراری می شود، شما را به فضای فیلم اژدها وارد می شود ساخته مانی حقیقی ارجاع می دهم که متفاوت و جدید بود، من فکر می کنم بخش مهمی از موفقیت فیلم ها در اکران عمومی به فضای بصری نو و جدیدی است که به مخاطب ارایه می دهد، از این روست که فیلمی مثل مست عشق در اکران عمومی موفق می شود.
ما یک کالایی داریم به نام فیلم که برای عرضه و معرفی آن به مخاطب، نیاز به تبلیغ داریم. یعنی کالایی که برای آن هزینه داده شده باید به مخاطب معرفی شود تا به دستش برسد، خب صداوسیما که کوچک ترین همکاری نمی کند، تازه اگر همکاری کند ممیزی هایش را نمی توان تحمل کرد و اصلا پذیرفتنی نیست. از سوی دیگر بیلبوردهای شهر هم که یا قیمت های بالایی دارند یا کارایی آنچنانی ندارند خب به نظر شما تهیه کنندگان برای عرضه محصول شان چه باید کنند؟ من با اطمینان به شما می گویم که اگر فیلم مست عشق در ماهواره تبلیغ نمی شد 5 میلیارد هم نمی فروخت. وقتی صداوسیمای ما نه همکاری می کند و نه بیننده ای دارد، خب تولیدکننده مجبور است برای معرفی محصول خود به شبکه ای پناه ببرد که بیننده زیاد دارد . به شما قول می دهم امروز اگر جلوی تبلیغ فیلم ها را بگیریم فروش فیلم ها به یک سوم حال حاضر می رسد. الان دیگر فقط بحث سینما نیست، محصولات دیگر هم برای معرفی کالای شان به جم و دیگر شبکه های ماهواره ای پناه آورده اند. من می دانم دراین شرایط وزارت ارشاد تحت فشار است که جلوی تبلیغات فیلم ها درماهواره گرفته شود، اما خوشبختانه آنها با سینماگران همراهی می کنند تا جلوی این قضیه گرفته نشود.

امشب جلوی تبلیغات فیلم ها در ماهواره گرفته شود فروش فیلم ها افت می کند. شما فکر می کنید اگر فسیل در ماهواره تبلیغ نمی کرد این میزان فروش داشت؟

من نظرم این است که اگر فسیل در ماهواره تبلیغ نداشت یک سوم این فروش را هم کسب نمی کرد.
اینکه سهم سینمای متفکر اجتماعی از سینمای ایران کم شده نکات مهم دیگری هم دخیل است از سانسور گرفته تا افزایش هزینه های تولید و… نکته مهم دیگر این است که ما فیلمسازان، خودمان هم مقصریم. از جامعه امروز عقب هستیم، سرعت تحولات در یکی دو سال اخیر آنقدر زیاد بوده که انگار ما جامعه امروز را نمی شناسیم و از خواسته های آنها بی اطلاعیم، مانده ایم چه بسازیم.

کارگردان های مشهور اصلا پروانه ساخت ارایه نمی دهند؛ برای من سوال است که چرا کارگردان های شناخته شده ما درخواستی برای فیلم ساختن ندارند؟

من فکر می کنم خودمان کم آورده ایم، حداقل باید کمی صبورتر و آرام تر گام برداریم تا جا بیفتیم، این جامعه اصلا جامعه دو سال گذشته نیست، از هر نظر تغییر کرده است. این را من نمی گویم؛ جامعه شناسان ،تحلیلگران در این باره نظر دارند، حداقل درباره خودم می گویم که هنوز نتوانستم خودم را با جامعه امروز وفق بدهم و بدانم جوانان امروز ما به چه خوراکی نیاز دارند که عقب نباشم، سنجش اینکه مردم جامعه ما با این سرعت تحولات و تغییرات چه می خواهند بسیار اهمیت دارد.

من تبلیغ فیلم ها در ماهواره را تایید نمی کنم، اما می گویم کمی به این موضوع فکر کنیم.

وقتی میزان ببینده صداوسیما هر روز از روز قبل کمتر می شود واز آن طرف شبکه های ماهواره مخاطبانش افزایش پیدا می کند، معلوم است که تولیدکننده به منافعش باید فکر کند و محصول خود را در جایی که مخاطب بیشتری دارد تبلیغ کند. اصلا نکته مهم تر در سال های گذشته این است که تلویزیون با رویکردی که اتخاذ کرده کاملا مشخص کرده که علاقه ای به ارتباط با سینما ندارد که خوشحال هم می شود سینما تعطیل شود. این را از روی دلیل می گویم . دوسال پیش بود که برگه ای باتایید مسوولان وزارت ارشاد برای صداوسیما گرفتم که یک فیلم می بایست 100 میلیارد تومان برایش در تلویزیون تبلیغ می شد. ناراحتی من این است که حداقل مسوولان صداوسیما به این برگه باید تمکین می کردند که نکردند و فقط و فقط به 6 زیرنویس اکتفا کردند.

رویکرد تلویزیون در قبال سینما خصمانه است، در این شرایط سینماگر داخلی ناچار است به ماهواره پناه ببرد. چرا؟

چون باید هزینه صرف شده تولید فیلم برگردد. این موضوع واقعا دردناک و تاسف آور است. سینمای ترکیه سال ها قبل صد پله از ما عقب تر بود فیلم های ما را کپی می کردند و از تلویزیون شان پخش می کردند اما امروز تبدیل به مرکزی برای تولید فیلم و سریال شدند که محصولات شان را به جهان عرضه می کنند . همین سال گذشته 20میلیارد دلار سریال به شبکه های خارجی فروختند .حالا ما هر روز عقب و عقب تر می رویم، شرم آور است که حتی یک پلاتو نداریم . خدا رحمت کند علی حاتمی که اگر شهرک غزالی را نمی ساخت معلوم نبود که امروز این شهرک را هم داشته باشیم، حقایقی تلخ که باید به آن اذعان کرد.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«مست عشق» بدون تبلیغات ماهواره ای 5 میلیارد هم نمی فروخت!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«مست عشق» بدون تبلیغات ماهواره ای 5 میلیارد هم نمی فروخت!"، کلیک کنید.