مردم از نزدیک شدن به سگ های ولگرد پرهیز کنند/ چهار مورد مرگ ناشی از هاری در سال جاری

توصیه مهم وزارت بهداشت درباره حیوان گزیدگی؛

مردم از نزدیک شدن به سگ های ولگرد پرهیز کنند چهار مورد مرگ ناشی از هاری در سال جاری

رییس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت با اعلام وقوع چهار مورد مرگ هاری از ابتدای سال جاری تا کنون از مردم خواست از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری پارازیت، محمدرضا شیرزادی، رییس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت اظهار کرد: افراد باید از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزند، چرا که بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان ها توسط سگ ها رخ می دهد.

وی به مردم توصیه کرد: از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید چرا که سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش، احتمال ابتلا به بیماری هاری وجود دارد.

 شیرزادی ادامه داد: تمام موارد حیوان گزیدگی چه اهلی و چه وحشی را حتی اگر حیوانِ گزنده، سگ دارای قلاده و سابقه واکسیناسیون کامل نیز باشد، باید هاری تلقی کرد و بیمار را فوراً تحت اقدامات پیشگیری و درمان هاری قرار داد. یعنی داشتن سابقه واکسیناسیون حیوان مانعی برای انجام «سرو واکسیناسیون» فرد نیست.

رییس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت بیان داشت: هاری نوعی بیماری ویروسی است که از طریق گزش حیوانات هار به انسان منتقل می شود. این ویروس در بزاق حیوان ترشح می شود و زمانی که حیوان هار، انسان یا حیوان دیگری را گاز می گیرد به دنبال جراحت وارد شده بر سطح پوست، ویروس وارد بدن می شود و چون این ویروس عصب دوست است، به نخاع و در نهایت مغز می رسد و منجر به ایجاد التهابی در مغز به نام آنسفالیت می شود که اگر فرد به این وضعیت برسد، هاری در بدن مستقر شده و فرد به این بیماری مبتلا شده است.

شیرزادی با بیان این که اصلی ترین راه سرایت بیماری هاری از طریق گاز گرفتن حیوانات است، گفت: به ویژه در مورد گربه و گربه سانان از طریق پنجه کشیدن نیز بیماری هاری انتقال می یابد، زیرا گربه دایماً مشغول لیسیدن پنجه هایش است و پنجه ها آلوده به بزاق می شوند و در موقع پنجه کشیدن می تواند ویروس را از طریق خراش به انسان منتقل کند. بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست، ولی اگر کوچکترین خراش یا زخمی در پوست وجود داشته باشد، قابل سرایت است.

وی اضافه کرد: با توجه به تقویت سیستم مراقبت و گزارش دهی موارد حیوان گزیدگی و به موازات آن افزایش موارد هاری حیوانی در 20 سال گذشته در کشور، آمار موارد حیوان گزیدگی از18 هزار و 305 مورد (با میزان بروز 35 در صد هزار نفر جمعیت) در سال 1366 به بیش از 360 هزار نفر در سال 1402 (با میزان بروز 177 در صد هزار نفر جمعیت) رسیده است.

رییس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت با بیان این که در سال 1403 تاکنون 4 مورد فوتی ناشی از هاری در کشور رخ داده است، گفت: در سال 1402 موارد فوتی هاری 18 مورد گزارش شد. با اقدامات به موقع (ارجاع به مراکز مجهز شستشو و واکسیناسیون) نسبت موارد هاری انسانی به میزان بروز حیوان گزیدگی (به عنوان یکی از شاخص های مهم مراقبت حیوان گزیدگی) کاهش یافته است.

 شیرزادی اظهار کرد: بر اساس آخرین وضعیت بروز حیوان گزیدگی در کشور، بیشترین میزان بروز در استان های گلستان و اردبیل تهران (503 و 398 مورد در صد هزار نفر جمعیت) و پس از آن استان های خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری (397 و 292 مورد در صد هزار نفر جمعیت) بوده است.

وی با اشاره به این که سایر استان ها بروز متوسط و خفیفی دارند، افزود: هاری انسانی و موارد فوت نیز در استان های شمالی و شمال غربی (مازندران، گلستان، کرمان، فارس، هرمزگان، همدان، کردستان، لرستان و کرمانشاه) گزارش شده است.

رییس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت گفت: با توجه به بومی بودن بیماری در کشور، کلیه موارد حیوان گزیدگی در انسان توسط پستانداران خونگرم، می بایست تحت درمان و اقدامات مراقبتی پیشگیری قرار داده شوند.

شیرزادی با تاکید بر لزوم مراجعه سریع به مراکز درمانی پس از گزش توسط حیوانات، گفت: اگرکسی مورد گزش قرار گیرد به سرعت باید به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کند تا اقدامات واکسیناسیون برایش انجام شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری شود و در حال حاضر 785 واحد مراقبت پیشگیری از هاری و حیوان گزیدگی در سراسر کشور فعال است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مردم از نزدیک شدن به سگ های ولگرد پرهیز کنند/ چهار مورد مرگ ناشی از هاری در سال جاری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مردم از نزدیک شدن به سگ های ولگرد پرهیز کنند/ چهار مورد مرگ ناشی از هاری در سال جاری"، کلیک کنید.