محکومیت 14 متهم در پرونده شبکه جعل اسناد رسمی طالقان

محکومیت 14 متهم در پرونده شبکه جعل اسناد رسمی طالقان

آفتاب نیوز :

حسین فاضلی هریکندی با اعلام صدور احکام قطعی 14 متهم پرونده شبکه جعل اسناد رسمی و تصاحب املاک مردم در طالقان گفت: پس از اطلاع رییس حوزه قضایی طالقان از جعل سند ملک یکی از شهروندان در یکی از دفاتر اسناد رسمی طالقان، با دستور بررسی ابعاد موضوع، باند جعل اسناد رسمی در این حوزه قضایی شناسایی شد.

14 متهم در پرونده

رییس کل دادگستری استان البرز در تشریح جزییات این پرونده بیان کرد: چهارده نفر از جمله رییس، معاون وقت و سه نفر از کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان طالقان، یکی از سردفتران اسناد رسمی طالقان، معاون وقت شهرسازی شهرداری و رییس دفتر وقت شورای شهر طالقان و اشخاص دیگر به اتهام های «جعل و استفاده از اسناد مجعول»، «پرداخت و دریافت رشوه»، «کلاهبرداری و پولشویی» تحت تعقیب واقع و سپس محکوم شدند.

نحوه فعالیت باند جعل اسناد

وی در مورد نحوه اقدامات مجرمانه اعضای این باند گفت: شش نفر از متهمان پرونده ضمن تبانی با سردفتر اسناد رسمی، پنج نفر از کارکنان ثبت اسناد و املاک، مسیول دفتر شورا و معاون وقت شهرسازی شهرداری طالقان، ابتدا با شناسایی املاک رها شده یا املاکی که مالکان آن ها در خارج از کشور اقامت داشتند، پس اخذ مشخصات ثبتی ملک و مشخصات هویتی مالکان فعالیت های مجرمانه خود را در شهر های چهارباغ و طالقان آغاز می کردند.

فاضلی هریکندی افزود: در مرحله بعد، از طرق مختلف از جمله با اعطای وکالتنامه رسمی نقل و انتقال ملک به یکی از اعضای باند با جعل هویت مالک واقعی یا تنظیم مبایعه نامه مجعول، نسبت به املاکی که اظهارنامه ثبتی آن از سوی متصرفین واقعی آن قبلا تقدیم شده و در جریان صدور سند مالکیت بود، نسبت به سندسازی و انتقال اسناد املاک مردم به نام خود یا دیگران و در ادامه تصاحب املاک مذکور اقدام می کردند.

جزییات رای قطعی صادره

رییس کل دادگستری استان البرز با اعلام اینکه احکام قطعیت یافته هم اکنون در حال اجراست متذکر شد: متهمان پس از شناسایی، بازداشت و رسیدگی به اتهامات در شعبه اول دادگاه عمومی طالقان و سپس در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان البرز، حسب مورد به جهت ارتکاب جرایم مختلف از قبیل «جعل و استفاده از اسناد رسمی و عادی مجعول»، «رشاء و ارتشا»، «کلاهبرداری و پولشویی» به سه تا 10 سال حبس، جزای نقدی، انفصال دایم و موقت از خدمات دولتی، ضبط و مصادره اموال ناشی از جرم، رد اموال برده شده و انجام خدمات عمومی رایگان در محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان طالقان محکوم شدند.

560 میلیارد تومان ارزش اراضی تصاحب شده

وی در خصوص بخشی از املاک تصاحب شده توسط این باند بیان کرد: هفت قطعه زمین ویلایی هر یک به مساحت هزار مترمربع به ارزش 100 میلیارد تومان در شهرستان چهارباغ و چهل و شش قطعه زمین هر یک به مساحت هزار مترمربع به ارزش 460 میلیارد تومان در شهرستان طالقان (در مجموع 53 هزار مترمربع از اراضی اشخاص به ارزش 560 میلیارد تومان) از طریق جعل و سندسازی اسناد مالکیت از سوی این باند تصاحب شده بود.

پیگیری پرونده در دادگستری کل استان و بازگشت اراضی، بدون اطلاع مالکان 

رییس کل دادگستری استان البرز با تقدیر از تلاش و اهتمام رییس دادگستری طالقان در رسیدگی و صدور حکم نخستین پرونده و رصد معاونت پیگیری پرونده های خاص دادگستری کل استان البرز، به تبیین برخی از ویژگی های خاص این پرونده پرداخت و گفت: تشکیل پرونده و تعقیب متهمان در مراحل اولیه قبل از طرح شکایت و حتی بدون اطلاع مالکان اراضی یاد شده بوده است به نحوی که برخی از مالکان تاکنون هم به جهت عدم اطلاع از موضوع و عدم شناسایی آن ها شکایتی مطرح نکرده اند؛ همچنین در جریان رسیدگی به پرونده و تا قبل از قطعیت حکم در دادگاه تجدیدنظر استان البرز، غیر از پنج قطعه از اراضی واقع در شهرستان چهارباغ که مالکین آن ها تاکنون شناسایی نشدند، تمام اراضی تصاحب شده با ابطال اسناد مجعول و تنظیم اسناد مربوطه به مالکین اصلی مسترد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محکومیت 14 متهم در پرونده شبکه جعل اسناد رسمی طالقان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محکومیت 14 متهم در پرونده شبکه جعل اسناد رسمی طالقان"، کلیک کنید.