مادر شدن هنر مدیریت زمان و خلاقیت زن را افزایش می‌دهد

مادر شدن هنر مدیریت زمان و خلاقیت زن را افزایش می‌دهد

پارازیت/همدان شیدا زارعی یک مادر دهه هفتادی است؛ مادری با سه فرزند که هم فعال فرهنگی است هم فعال اجتماعی و هم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی مثبت‌گرا؛ زنی که معتقد است مادر شدن نه تنها مانع از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی او نشده است بلکه برکت‌های زیادی برای او داشته است و سبب بهبود هنر مدیریت زمان شده و خلاقیت او را رشد داده است.

زارعی در مورد ازدواج و چگونگی آشنایی با همسرش به پارازیت گفت:  در سال ۱۳۸۹ و در سن ۱۹ سالگی به صورت کاملا سنتی ازدواج کردیم؛ آن موقع که اجرای دقیق رسم و رسومات و برگزاری جشن‌های قبل و بعد از عروسی رسم بود، برخی از این رسومات را شکستیم و  هزینه آتلیه عکاسی و فیلمبرداری از مراسم را برای پول پیش منزل گذاشتیم. علاوه بر این همسرم در زمان خواستگاری شغل مستمری نداشت و پس از ازدواج در آزمون استخدامی قبول و مشغول به کار شد.

وی با اشاره به آیه ۱۳۲ سوره طه مبنی بر اینکه «ما از شما روزی نخواستیم شما فقط امر خدا را اطاعت کنید.»، مطرح کرد: برکات مادی و معنوی پس از به دنیا آمدن فرزندان مان قابل وصف نیست؛ بعد از به دنیا آمدن فرزند اولم یک خانه ۶۵ متری خریدیم، بعد از به دنیا آمدن فرزند دومم خانه را عوض کردیم و یک خانه ۱۲۰ متری گرفتیم و بعد از به دنیا آمدن فرزند سومم نیز یک ماشین دیگر خریدیم.

زارعی که در دانشگاه حقوق خوانده و در حال حاضر مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی مثبت‌گراست، افزود: همچنین در دو گروه جهادی شامل گروه خیریه کوثر و گروه نهضت مادری هستم که تأمین بسته غذایی برای نیازمندان و هم فکری با مادران دغدغه‌مان از جمله اقداماتی است که در این گروه‌های جهادی انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه دوست دارم در آینده مشاور شوم و بتوانم به مادران در راستای رسیدن به اهداف شان کمک کنم، گفت: بعد از ازدواج و با حمایت و موافقت همسرم کنکور دادم و وارد دانشگاه شدم. اولین پسرم را در سن ۲۴سالگی، پسر دومم را در سن ۲۷ سالگی و پسر سومم را در ۳۰ سالگی به دنیا آوردم و امروز ما یک خانواده پنج نفره هستیم و سه فرزند داریم؛ علی آقا ۷ ساله، حسین آقا ۵ ساله و محمد حسن ۲ ساله.

زارعی تاکید کرد: بچه‌ها هیچ وقت مانع فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی من نشدند اتفاقاً مادر شدنم برکت‌های زیادی برای من داشت؛ مادر شدن سبب می‌شود یک خانم هنر مدیریت زمان و کارها را بهتر یاد بگیرد و خلاقیتش رشد کند.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش تعداد فرزندان، چالش‌ها و سختی‌های مادری هم بیشتر می‌شود اما این چالش‌ها با شیرینی خاصی همراه است و من با علاقه این مسیر را انتخاب کردم و این مسیر برایم ارزشمند است.

این مادر با بیان اینکه مادر خانواده بیش از همه نیازمند حمایت به ویژه حمایت عاطفی است چرا که بار اصلی بچه‌ها را به دوش می‌کشد و باید یک مادر ایده‌آل باشد، افزود: تسهیلاتی که دولت برای خانواده‌های سه فرزندی در نظر گرفته، علاوه بر مزایای مادی در روحیه افراد هم تأثیر مثبت دارد.

به گفته زارعی دولت علاوه بر حمایت‌های مادی، بهتر است در کنار خانواده‌ها یک مشاور قرار دهد تا مادر احساس منفی و حال بد خود را با او در میان بگذارد. وقتی از نظر روحی و عاطفی حال مادر خانواده خوب شد، می‌توان به او گفت حیف است که یک فرزند داشته باشی و می‌توان او را برای تولد یک فرد مانند خودش ترغیب کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مادران حوصله خودشان هم ندارند چرا که عزت نفس کافی را ندارند و احساس می کنند به خواسته‌هایشان نرسیدند پس باید با آموزش‌های درست مادران را آگاه کنیم.

زارعی دلیل تصمیم بر داشتن فرزند بیشتر لبیک گفتن به امر رهبر انقلاب دانست و گفت: بعد از فرزند دوم لذت داشتن فرزند بیشتر در زندگی‌مان خودش را نشان داد و شادی و نشاط وارد زندگی شد برای همین تصمیم گرفتیم بچه‌هایمان خواهر و برادرهای بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: طبق آیه ۱۳۲ سوره طه ما هیچ نگرانی از آینده مالی و اقتصادی بچه‌ها نداشتیم البته که برای ساختن یک آینده خوب برای آنها تمام تلاش‌مان را می‌کنیم اما نگرانی نداریم.

زارعی با اشاره به اینکه در دولت شهید رئیسی حمایت از خانواده‌های چند فرزندی خیلی بیشتر شد، مطرح کرد: به زوج‌های جوان، پیشنهاد می‌کنم پس از یکسال بچه‌دار شوند چرا که هر چه پدر و مادر شدن را به تعویق بیندازیم به امید اینکه رشد کنیم و بعد بچه‌دار شویم همان رشدها هم عقب می‌افتند چه بسا به برکت فرزند، رشد اتفاق می‌افتد و خداوند ظرفیت افراد را با پدر و مادر شدن افزایش می‌دهد و برای ما همینطور بود.

وی خطاب به پدر و مادرانی که یک فرزند دارند نیز تصریح کرد: فرزند تنها بسیار دیرتر از فرزندانی که خواهر و بردار دارند به رشدهای اجتماعی می‌رسد یا ممکن است هیچ وقت به این رشد نرسد؛ تک فرزندها ممکن است اعتماد به نفس داشته باشند اما عزت نفس پایینی دارند و همیشه زیر نظر پدر و مادر خواهد ماند.

زارعی به یک مقاله با عنوان «الگوی بین‌المللی خانواده کامل» اشاره کرد که در بیشتر جوامع از جمله روسیه و آمریکا در حال اجراست و گفت: در این مقاله گفته شده خانواده‌ای کامل است که بتواند نیازمندی‌های خانواده و والدین را تامین کند و والدینی تجربه والدینی‌شان تکمیل می‌شود که فرزندانی اعم از دختر و پسر داشته باشند از طرفی فرایند تربیت برای فرزندانی تکمیل می‌شود که روابط خواهر و برادری را تجربه کنند.

وی معتقد است فرزندان لذت پایدار در خانواده‌ها هستند و به زندگی برکت می‌دهند؛ شادی و نشاطی که با آمدن فرزند به زندگی تزریق می‌شود را در هیچ مسافرتی نمی‌توان پیدا کرد.

زارعی با بیان اینکه در حال حاضر علاوه بر مشکلات اقتصادی، مشکلات روحی خانواده‌ها اجازه نمی‌دهد که فرزندان بیشتری داشته باشند، افزود: در حال حاضر در خانواده‌هایی که اوضاع اقتصادی متوسط و پایینی دارند، تعدد فرزند بیشتر است تا در زندگی‌های مرفه. پس لزوما اوضاع اقتصادی نمی‌تواند مانع اصلی فرزندآوری باشد به نظر من علت اصلی شرایط روحی و روانی والدین است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مادران به عنوان آینده‌سازان جامعه و نقش مهمی که در ایران قوی دارند، بیان کرد: طبق بیانات مقام معظم رهبری، نقش زن نقش حیات است و جان انسانها در دست مادران است؛ مادران به فرزند حق حیات دارند و این منزلتی است که خداوند به مادران ارزانی داشته است پس حمایت از مادران فقط حمایت‌های مادی و واگذاری مسکن و زمین نیست، یک مادر باید با آگاهی و کمک مشاور از نظر روحی حمایت شود، احساس شادی و نشاط داشته باشد و برای خود ارزش قائل شود.

زارعی با بیان اینکه هر مادر باید یک مشاور داشته باشد، گفت: متاسفانه هزینه یک ساعت مشاوره بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است یعنی اگر مادری بخواهد یک ساعت درباره مشکلاتش حرف بزند باید ۷۰۰ هزار تومان بپردازد پس مادران نمی‌توانند در مورد مشکلاتشان حرف بزنند و به آرامش برسند.

یک مادر فعال قرآنی با سه فرزند

محدثه کمربیگی نیز مادری ۳۴ ساله است که در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمده است. وی در سن ۱۷ سالگی و زمانی که در پایه سوم دبیرستان تحصیل می‌کرده، ازدواج کرده است.

کمربیگی که کاملا سنتی و از طریق خانواده‌ها با همسرش آشنا شده، ازدواجی آسان داشته و با ۱۵ سکه زندگی مشترکش را با همسرش آغاز کرده است.

وی از دوره ابتدایی با علاقه‌مندی به قرآن، در مسابقات قرآنی شرکت کرده و تا مقطع دبیرستان چندین مقام استانی و کشوری در مسابقات مختلف قرآنی کسب کرده است.

کمربیگی که در حال حاضر حافظ ۱۰ جز قرآن است، به پارازیت گفت: من پس از ازدواج کنکور دادم و در رشته علوم قرآنی دانشکده علوم قرآنی ملایر مشغول به تحصیل شدم و پس از آن در همین رشته در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادم.

وی آموزش قرآن در مدارس غیرانتفاعی، برگزاری کلاس‌های قرآن خانگی برای خانم‌ها و دانش‌آموزان با ارائه مدارک معتبر قرآنی از سوی سازمان تبلیغات را از جمله فعالیت‌های قرآنی خود برشمرد و گفت: در حال حاضر نیز این کلاس‌های قرآنی خانگی را ادامه می‌دهم.

کمربیگی که زندگی مشترک خود را در حالی که تنها ۱۷ سال داشته است در یک خانه ۴۰ متری آغاز کرده است، افزود: ما آسان ازدواج کردیم و خوشبختانه زندگی خوب و پرنشاطی داشتیم؛ در سال ۱۳۹۳ و زمانی که ۲۲ سال داشتم پسر اولم، حسین آقا به دنیا آمد، در سال ۱۳۹۵ علی آقا و در سال ۱۴۰۲ نیز فاطمه خانم را به دنیا آوردم.

این مادر ادامه داد: پس از تولد فرزندان شاید فعالیت‌هایم به نسبت قبل کندتر شد اما هیچ وقت بخاطر بچه‌ها فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار نگذاشتم، بلکه تلاشم را بیشتر کردم البته همسرم نقش بسیار مهمی ایفا کرد و به ویژه مواقعی که باید در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کردم، کنارم بود و از بچه‌ها مراقبت می‌کرد.

عضویت در نهضت مادری شهرستان و تشکیل یک گروه خیریه و کمک به نیازمندان از دیگر فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی این مادر ملایری است.

به گفته کمربیگی قرار است با تعدادی از مادران پویش مثبت یک را در مساجد برگزار و خانم‌ها را به فرزندآوری ترغیب و تشویق کنند.

کمر بیگی با بیان اینکه حضور بچه‌ها زندگیشان را پربرکت‌تر کرده است، گفت: از زمان تولد فرزندان علاوه بر روزی‌های مادی، روزی‌های معنوی زیادی نصیب ما شده است.

وی با تاکید بر اینکه از اول با این نیت که بتوانم یک شیعه به شیعیان امیرالمومنین(ع) اضافه کنم، تصریح کرد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای خانواده‌های چند فرزندی از نظر من خیلی حمایت کننده نیست و دریافت آن دردسرهای زیادی دارد البته در دولت شهید رئیسی به فرزندآوری توجه بیشتری شد.

 کمربیگی راحت طلبی برخی مادران را یکی از دلایل تک فرزندی خانواده‌ها دانست و گفت: برخی‌ها نیز به دلیل مسائل مادی تک فرزند هستند که شاید به رزاقیت خداوند اعتماد ندارند.

چتر حمایتی گروه نهضت مادری ملایر بر روی ۹ مادری که قصد سقط جنین داشتند

مسئول گروه نهضت مادری ملایر هدف اصلی از تشکیل این گروه را توجه به «هویت حقیقی زن» به عنوان اثرگذارترین عنصر در جامعه دانست و گفت: در برنامه‌های این گروه، مثل دورهمی‌های ثابت هفتگی، مراسم روضه و برنامه‌های تفریحی، مادران با کودکان خود شرکت می‌کنند و بخشی از وقت و برنامه‌ها مخصوص کودکان است. 

سمیه شمس در گفت‌و گو با پارازیت، ادامه داد: گاهی اوقات بازی‌های ساده مادر و کودک لذت بازی را دو چندان می‌کند و مادرها می‌دانند که برای تربیت بهتر بچه‌ها باید وقت بگذراند.

وی تصریح کرد: با وجود حضور پر رنگ و همیشگی بچه‌ها در کنار مادران، بحث فرهنگ‌سازی و تبلیغ فرزندآوری در جمع این گروه کاملا محسوس و چهره به چهره اتفاق می‌افتد به طوری‌که گاهی در کنار هم کتاب‌های تربیتی می‌خوانیم و از تجربه‌هایمان می‌گوییم و تلاش می‌کنیم در مسیر فرزندآوری و فرزندپروری به یکدیگر مواسات کنیم و خیر برسانیم.

شمس کمک به چند مادر جوان که به دلیل مشکلاتی قصد سقط جنین داشتند را یکی از بهترین اقداماتی برشمرد که به برکت این جمع مادرانه انجام شده است و گفت:  اولین مورد سال گذشته در آستانه عید غدیر بود که با مادری آشنا شدیم که بارداری دومش را تجربه می‌کرد و به برکت حمایت و ‌مواسات گروه ما و خیرین، فرزندش را حفظ و نذر امیرالمومنین(ع) کرد و تقریبا چهار ماه پیش این بچه متولد شد و گروه ما در نجات جان او سهیم شدند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر با برگزاری یک پویش مادرانه در شهرمان با عنوان « نسل حیدری»، سه بچه شیعه معصوم که مادران آنها قصد سقط جنین داشتند، متولد شدند و شش مادر باردار نیز از سقط منصرف شدند و تحت حمایت مادرانه قرار دارند.

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مادر شدن هنر مدیریت زمان و خلاقیت زن را افزایش می‌دهد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مادر شدن هنر مدیریت زمان و خلاقیت زن را افزایش می‌دهد"، کلیک کنید.