فلسفه حضور استادان حوزه در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی است

فلسفه حضور استادان حوزه در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی است

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد استان خراسان رضوی گفت: فلسفه حضور استادان حوزه و موسسات دینی در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی بوده؛ اما با صدور آیین نامه های ارتقای استادان، آنان را از مسیر اصلی دور کردیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری پارازیت، نشست هم اندیشی سالانه اساتید گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و خراسان رضوی با حضور محسن مرادی رییس، علی یساقی معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی و حجت الاسلام سیدمهدی حسینی مطلق رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد استان خراسان رضوی در این دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام سیدمهدی حسینی مطلق در این نشست با انتقاد از نحوه به کارگیری استادان گروه معارف در دانشگاه اظهار کرد: قرار نبوده که استادان را از حوزه بیاوریم و قوانین دانشگاه را بر آنان تحمیل کنیم. فلسفه حضور استادان حوزه و موسسات دینی در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی بوده؛ اما با صدور آیین نامه های ارتقای استادان، آنان را از مسیر اصلی دور کردیم و جلوگیری از رکود علمی دغدغه استادان گروه معارف در دانشگاه شده، ملاک استاد فقط مقاله و ارتقای علمی نباید باشد؛ بلکه به فرمایش مقام معظم رهبری تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی هم مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه تسخیر قلب دانشجویان مقدم بر تسخیر عقل آنهاست به استادان گروه معارف تاکید کرد: مطلقاً دنبال این نباشید که فقط کتاب را تدریس کنید. مهم این است که با دانشجو ارتباط ایجاد کرد و در قالب این ارتباط و رفاقت، شبهات عقیدتی و سایر شبهات را برطرف کنید.امروز اگر کسی در کلاس، دانشجویان را ناامید کند به فرموده مقام معظم رهبری بزرگ ترین خیانت را مرتکب شده؛ بنابراین باید با بیان پیشرفت ها و موفقیت های نظام جمهوری اسلامی در کلاس درس، دانشجویان را به آینده امیدوار کنیم.

 رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد استان خراسان رضوی عنوان کرد: استاد معارف باید سعه صدر داشته باشد و حق اظهارنظر و تضارب آرا به دانشجویان بدهد. باید عالم به عصر خویش و زبان مخاطبانمان باشیم تا بتوانیم دانشجویان را با استدلال مناسب قانع کنیم و اگر قرار است اثربخش باشیم باید با مطالعه زیاد به ابزار اثربخشی مجهز بوده و مجهز به علم روز باشیم.

لزوم تسلط دانشجویان به آموزش مهارت های زندگی

محسن مرادی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی نیز بر آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان و تسلط به علوم روز از سوی استادان گروه معارف تاکید کرد و گفت: استاد گروه معارف باید مسلط به علوم روز باشد تا بتواند پاسخگوی همه شبهات مطرح شده از سوی دانشجویان باشد. البته ما هم باید آموزش هایی را در این زمینه برای استادان داشته باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فلسفه حضور استادان حوزه در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی است" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فلسفه حضور استادان حوزه در دانشگاه، تاثیرگذاری فرهنگی و تربیتی است"، کلیک کنید.