سیگنال اف ای تی اف به بازار ارز/ دلار با چه قیمتی به استقبال دوشنبه رفت؟

سیگنال اف ای تی اف به بازار ارز/ دلار با چه قیمتی به استقبال دوشنبه رفت؟

به گزارش پارازیت- قیمت دلار در نخستین روز هفته، در بازار نیمه تعطیل ارز با افزایش 150 تومانی بازگشایی شد. روند صعودی قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای پایانی سال، توسط کارشناسان اقتصادی پیش بینی شده بود. دلار در روز شنبه در پله دوم از کانال هفتم کریدور 50 هزار تومانی بسته شد.

در حالی که کارشناسان اقتصادی درباره روند افزایشی دلار، به عنوان لیدر سایر بازارها در روزهای پایانی سال هشدار داده بودند، وزیر اقتصاد در هشتاد و نهمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد بار دیگر تاکید کرد که قطعا نرخ ارز بازار آزاد را به رسمیت نمی شناسد! این در حالی است که قیمت دلار بازار آزاد، مبنای تعیین قیمت در سایر بازارهاست.

به گزارش تجارت نیوز،علاوه بر این، تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند، بازار آزاد ارز که بارها از سوی نهاد پولی و مسیولان دولتی کشور نفی شده است، بیشترین انرژی را از بانک مرکزی برای مدیریت نرخ می گیرد. آنها معتقدند به جای اینکه بانک مرکزی اقدام به اجرای سیاست های مدرن پولی کند، به عامل اجرایی در بازار ارز تبدیل شده است.

در حالی که بانک مرکزی ادعا دارد نرخ ارز در کشور به صورت شناور مدیریت شده است، اما بازار با مدیریت رشد پلکانی اداره می شود و این شیوه سبب شده که نهاد پولی کشور از اهداف اصلی خود که کنترل حجم پایه پولی و کنترل نرخ بهره است، دور شود.

روز شنبه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در فهرست سیاه پولشویی این گروه باقی خواهد ماند. این گروه از فوریه 2020، با توجه به همه گیری کووید، روند بررسی وضعیت ایران و کره شمالی را متوقف کرده است و این دو کشور همچنان در فهرست سیاه قرار دارند.

این موضوع نیز روز شنبه مورد توجه معامله گران بازار ارز قرار گرفت و برخی فعالان این بازار روند افزایشی روز شنبه را متاثر از این سیگنال منفی به بازار نیمه تعطیل ارز می دهند.

گفتنی است شنبه پنجم اسفندماه، درهم با افزایش 100 تومانی با قیمت 15 هزار و 680 تومان معامله شد. علاوه بر آن، قیمت تتر 50 تومان افزایش داشت و روی رقم 57 هزار و 400 تومانی قرار گرفت. در نخستین روز هفته، پوند انگلیس رشد 300 تومانی داشت و با رقم 72 هزار و 630 تومانی معامله شد. قیمت یورو رشد 30 تومانی داشت و به قیمت 62 هزار و 60 تومان رسید.

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیگنال اف ای تی اف به بازار ارز/ دلار با چه قیمتی به استقبال دوشنبه رفت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیگنال اف ای تی اف به بازار ارز/ دلار با چه قیمتی به استقبال دوشنبه رفت؟"، کلیک کنید.