سوسکی که جهان را در نوردید و الان در آشپزخانه شماست!/ عکس

به گزارش خبرگزاری پارازیت، آفتی خانگی که در همه جا یافت می شود، منشا دور از انتظاری دارد. سوسری ها که در سراسر جهان در خانه های انسان ها پیدا می شوند و به عنوان سوسک آلمانی شناخته می شوند، برخلاف نامشان از آلمان منشا نگرفته اند.

به گزارش نیچر، مطالعه ای که به تازگی در مجله ی PNAS منتشر شده، نشان می دهد منشا این موجود جنوب آسیا بوده و به دلیل گرایش به زیستگاه های انسانی در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است.

کارل لینه، زیست شناس سویدی اولین دانشمندی بود که در سال 1776 سوسری آلمانی (Blattella germanica) را در اروپا تشریح کرد، بنابراین فرض منشا آلمانی آن مطرح شد. کیان تانگ، نویسنده ی مطالعه از دانشگاه هاروارد می گوید آن ها از آلمان منشا نگرفتند، اما از آنجا به سراسر دنیا پراکنده شدند.

تانگ و همکارانش ژنوم 281 سوسری آلمانی را که از 17 کشور ازجمله استرالیا، اتیوپی، اندونزی، اوکراین و ایالات متحده جمع آوری شده بود، تجزیه وتحلیل کردند. آن ها از شباهت ها و تفاوت های بین ژنوم ها برای مشخص کردن این موضوع استفاده کردند که جمعیت های مختلف سوسری ها چه زمان و در کجا ایجاد شدند.

سوسکی که جهان را در نوردید و الان در آشپزخانه شماست!/ عکس

نزدیک ترین خویشاوند زنده سوسری آلمانی احتمالاً سوسری آسیایی (Blattella asahinai) به حساب می آید که هنوز در جنوب آسیا یافت می شود. سوسری آلمانی احتمالاً حدود 2100 سال پیش از سوسری آسیایی جدا شده است.

تقریباً 1200 سال پیش، سوسری آلمانی با رفت وآمدهای تجاری و نظامی خلفای اسلامی از غرب به خاورمیانه رفت و حدود 390 سال پیش، با پیدایش استعمار اروپایی و ظهور شرکت های تجاری بین المللی نظیر کمپانی هند شرقی بریتانیا، شروع به گسترش به سمت شرق کرد. حدود یک قرن بعد، سوسری آلمانی به اروپا رسید و از آنجا به سراسر جهان گسترش پیدا کرد.

کلیو برتلزمایر، پژوهشگر گونه های مهاجم در دانشگاه لوزان در سوییس می گوید استفاده از ژنومیک برای درک پراکندگی سوسری های آلمانی ضروری بود، زیرا گسترش این گونه، تهاجمی باستانی است و به قدری فراوان شده اند که بدون چنین ابزارهایی نمی توانیم متوجه شویم آن ها بومی اروپا نیستند.

موفقیت سوسری های آلمانی به خاطر سازگاری فوق العاده ی آن ها است. آن ها به راحتی با محیط های به شدت تغییریافته مانند زیستگاه های انسانی سازگار می شوند. همچنین چرخه ی تولیدمثل کوتاهی دارند و بسیار فرصت طلب هستند و به لطف این قابلیت ها می توانند به سرعت زیستگاه های جدید را اشغال کنند. مجموع این عوامل برای موفقیت یک گونه در دنیای تغییریافته به دست انسان، ترکیبی عالی به شمار می آید.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوسکی که جهان را در نوردید و الان در آشپزخانه شماست!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوسکی که جهان را در نوردید و الان در آشپزخانه شماست!/ عکس"، کلیک کنید.