سد سهند هشترود سرریز شد

سد سهند هشترود سرریز شد

آفتاب نیوز :

«فرید قشلاقی» روز چهارشنبه افزود: در مرحله نخست، پنج میلیون مترمکعب آب از سد سهند آزادسازی شده و آب این سد در حد 80 درصد از ظرفیت مخزن آن ثابت نگه داشته می شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی سد سهند 140 میلیون مترمعکب است، اضافه کرد: در زمان حاضر 26 میلیون مترمکعب آب از مخزن سد سهند برای مصارف کشاورزی این شهرستان برداشت می شود و برداشت 30 میلیون لیتر دیگر طی 2 مرحله امکان اخذ مجوز دارد.

فرماندار هشترود این را هم بیان کرد که بخشی از آب سد سهند حق حیات رودخانه و بخش دیگری نیز سهم شهرستان های پایین دست رودخانه قرنقوچای است؛ ضمن توجه به اینکه سد «کلقان» نیز زودتر به مرحله سرریز رسیده است.

فرماندار هشترود بیان کرد: تاکنون 2 هزار و 700 هکتار از پایاب سد سهند زیر کشت قرار گرفته اما ظرفیت سد و هدفگذاری برای پایاب آن هفت هزار و 500 هکتار است.

«قشلاقی» افزود: در دولت سیزدهم برای تحت پوشش قرار دادن 2 هزار هکتار از اراضی پایاب سد سهند در هر سال برنامه ریزی شده که مستلزم دریافت مجوزهای لازم در سطوح ملی و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

به گفته وی در صورتی که سهم 56 میلیون مترمکعبی هشترود از مخزن سد سهند محقق شود، کل اراضی پایاب سد سهند به میزان 6 هزار و 700 هکتار تحت پوشش کشت قرار می گیرد.

وی ادامه داد: اکنون فازهای اول، سوم و چهارم پایاب سد سهند در حال کشت بوده و در فاز دوم به دلیل وسعت بالا هنوز سرمایه گذاری نشده است.

فرماندار هشترود با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران بخش کشاورزی می توانند در این محدوده وارد عرصه تولید شوند، اظهار کرد: تا پایان سال جاری چهار هزار و 700 هکتار از اراضی پایاب سد سهند تحت پوشش قرار می گیرد.

«قشلاقی» ابراز امیدواری کرد که در سال بعد نیز سرمایه گذاری در پایاب سد سهند ادامه داشته باشد و الگوی کشت نیز با اولویت محصولات کم آب بر همواره مورد توجه قرار گیرد.

وی این را هم بیان کرد که زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری در پایاب سد سهند مهیاست و مردم نیز می توانند به صورت جمعی وارد سرمایه گذاری در این عرصه شوند.

سد سهند در 26 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هشترود و بر روی رودخانه «قرنقوچای» از سرشاخه های رودخانه «قزل اوزن» در حوضه آبریز دریای خزر قرار دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سد سهند هشترود سرریز شد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سد سهند هشترود سرریز شد"، کلیک کنید.