ساخت 5 رام قطار ملی مترو تا سال آینده در صورت تامین اعتبار/امکان تولید انبوه قطار ملی فراهم شد

ساخت 5 رام قطار ملی مترو تا سال آینده در صورت تامین اعتبار/امکان تولید انبوه قطار ملی فراهم شد

معاون حمل و نقل شهرداری تهران در مورد آخرین جزییات ساخت قطار ملی مترو توضیحاتی ارایه کرد و گفت: ورود 3 تا 5 رام قطار ملی به متروی تهران در صورت تامین اعتبارات خواهد بود.

محسن هرمزی در گفت وگو با پارازیت، در مورد آخرین وضعیت تولید انبوه قطار ملی مترو در تهران، گفت: نیمه دوم امسال، با اخذ مجوز رسمی از مراجع بین المللی معتبر ، شرایط برای تولید انبوه قطار ملی مترو که عمق داخلی سازی آن 85 درصد است، فراهم شد که در فرآیند طراحی و ساخت نخستین نمونه قطار ملی مترو، 25 شرکت دانش بنیان همکاری داشتند.

به گفته معاون حمل و نقل شهرداری تهران، در واقع هم افزایی توان علمی و اجرایی شرکت های دانش بنیان و ارگانهای مرتبط با صنایع داخلی، یکبار دیگر این واقعیت را متبلور ساخت که می توان با تکیه بر توانمندی نیروهای ایرانی، کارهای بزرگ، سخت و پیچیده را به سرانجام رساند. این پروژه نیز محصول همراهی نهادهای مخالفی از جمله نهاد علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، جهاد دانشگاهی، مپنا لوکوموتیو و شرکت واگن سازی تهران بود که خوشبختانه زحماتشان با موفقیت به بار نشست. 

مدیر عامل شرکت متروی تهران ادامه داد: برای تامین منابع مالی لازم جهت اجرایی شدن قرارداد تولید 113 دستگاه واگن مترو توسط شرکت واگن سازی تهران، تخصیص بودجه از محل فروش حواله نفت به میزان  77 میلیون یورو مصوب شد که بانک شهر باید آن را کارسازی کند که چنین روندی مستلزم مجوز ترک تشریفات است و باید وزرای کشور، اقتصاد و دارایی و صنایع و معادن آن را امضاء و تایید کنند، البته  این امر در حال انجام است و بعد از آن و با محقق شدن و قطعیت تامین منابع مالی، خط تولید قطار ملی مترو متناظر با قرارداد 113 دستگاه واگن راه میفتد.

وی در ادامه به فعالیت های جاری شرکت واگن سازی تهران در زمینه تولید قطار ملی مترو و به موازات آن طی مراحل اداری برای اجرایی شدن قرارداد 113 دستگاه واگن مترو اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یک نمونه از قطار ملی به صورت کامل ساخته شده و برای سیر آزمایشی در یکی از خطوط شبکه متروی تهران تا مسافت 50 هزار کیلومتر آماده است. همچنین دو قطار دیگر از این نمونه هم در حال ساخت است که بدنه یکی از قطارها کامل و از اتاق رنگ نیز خارج شده است و مراحل ساخت بدنه قطارهای دوم و سوم نیز در حال انجام است.

هرمزی با بیان اینکه در صورت تامین به موقع منابع مالی لازم، سال آینده می توان بین 3 تا 5 رام قطار از روی نمونه نخست قطار ملی ساخته شده را تولید و به ناوگان حمل و نقل ریلی پایتخت افزود، ادامه داد: در حقیقت به موازات قرارداد تولید واگن مترو از محل فاینانس خارجی با چینی ها، تولید داخلی نیز با قوت دنبال می شود تا جبران عقب ماندگی شبکه متروی پایتخت در زمینه تامین ناوگان حمل و نقلی و پاسخگویی به نیاز انباشته این شبکه، هر چه سریعتر برطرف و جبران شود.

وی در پایان اظهار کرد: البته در همان قرارداد خرید واگن از چینی ها نیز، قرار بر این شده که فناوری ساخت قطعات و تجهیزات قطار مترو به شرکت های ایرانی منتقل شده و حتی بخش قابل توجهی از واگن ها در داخل کشور تولید شود.

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ساخت 5 رام قطار ملی مترو تا سال آینده در صورت تامین اعتبار/امکان تولید انبوه قطار ملی فراهم شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ساخت 5 رام قطار ملی مترو تا سال آینده در صورت تامین اعتبار/امکان تولید انبوه قطار ملی فراهم شد"، کلیک کنید.