رشد عجیب مصرف دخانیات در دختران زیر 15 سال

رشد عجیب مصرف دخانیات در دختران زیر 15 سال

به گزارش پارازیت، محمد رضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در نشست خبری با اشاره به برگزاری هفته بدون دخانیات طی روزهای 5 الی 11 خرداد در کشور، بیان داشت: این جمعیت در سال های اولیه دهه 60 پایه گذاری شد و امسال چهلمین سال تولد آن است.

وی ادامه داد:استعمال دخانیات در دنیا روند رو به گسترش خود را ادامه می دهد.آمار دخانیات در ایران به زیر 10 سالگی رسیده و استعمال دخانیات در سنین دختران زیر 15 سال 135 درصد رشد داشته است.

به گزارش فارس، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با انتقاد از پخش تصاویر استعمال دخانیات در تلویزیون و فیلمها،گفت:جامعه هنری،ورزشی،نویسنده و شاعر بیشتر مسیولیت دارند تا فرهنگ سازی کنند.

مسجدی با بیان اینکه استعمال دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است،افزود: هفته بدون دخانیات بهانه ای برای طلب یاری از افرادی که در جامعه تاثیر گذار هستند است.

وی با بیان اینکه وقتی مجوز حکومتی برای عرضه دخانیات در کشور می دهیم این ماده عمومی می شود،تصریح کرد: از توتونهای معسل و قلیان، مواد اعتیاد آور و شادی آور اضافه که باعث اعتیاد مصرف کنندگان می شوند.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به اینکه چند سال قبل ممنوعیت عرضه توتون های معسل تصویب شد،گفت: اما اکنون این موضوع در کشور اجرا نمی شود؛ضمن اینکه رستورانها،کافی شاپ و . .مجاز به استعمال دخانیات و قلیان نیستند.

مسجدی با بیان اینکه مصرف دخانیات باعث سرطان،ناباروری و سقط جنین می شود، گفت: خانم باردار وقتی در مهمانی قلیان مصرف می کند یا در معرض آن قرار می گیرد دود آن وارد سیستم بدن جنین شده و جنین از بین می رود.

دبیرکل جمعیت مبارزه با انتقاد از بی مسولیتی برخی از مسیولان در مسیر مبارزه با تولید دخانیات در کشور،متذکر شد:15 درصد مردم در ایران مصرف دخانیات دارند اما رستوران و فیلمی وجود ندارد که در آن مصرف دخانیات نباشد.

مسجدی با اشاره به اجرای طرح پاد برای آموزش مبارزه با استعمال دخانیات در دانش آموزان اول دبیرستانی،افزود:اکنون در ورامین 8 هزار پاد یار داریم.

وی با تاکید بر همگرایی همه دستگاهها برای مبارزه با استعمال دخانیات در کشور،ابراز کرد:اکنون تبلیغ سیگار الکترونیکی در فضای مجازی زیاد شده است؛در حالی که باید امکانات ورزش را برای کودکان و نوجوانان تامین کنیم تا به سمت دخانیات نروند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با انتقاد از اقدام استاندار گلستان در امضای تفاهم نامه با شرکت دخانیات در توسعه و تولید توتون و تنباکو در این استان،گفت: عده ای در مجلس و دولت فشار می آورند که در کشور کارخانه تولید سیگار الکترونیکی ایجاد شود.

مسجدی با اشاره به اینکه سالانه 3 میلیارد دلار برابر با 180 هزار میلیارد تومان خرج دخانیات در کشور می شود،اظهار داشت: این در حالی است که دو برابر این رقم ما صرف درمان بیماری های مرتبط با دخانیات می کنیم.
وی با بیان اینکه باید 70 درصد قیمت یک بسته سیگار مالیات پرداخت می شود،افزود:متاسفانه در ایران این مالیات کمتر از 20 درصد است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات،تاکید کرد:با هر 10 درصد افزایش قیمت سیگار،8 درصد مصرف آن پایین می آید؛ در حالی که مافیای دخانیات در ایران سیگار را گران می کند اما این افزایش قیمت به جیب مافیای سیگار می رود.
مسجدی با انتقاد از پایین بودن مالیات از دخانیات در ایران،خاطرنشان کرد:باید میزان مالیات دریافتی 50 هزار میلیارد تومان برسد اما اکنون تنها بین 6 تا 10 هزار میلیارد تومان است.

وی با تاکید براینکه تمامی مدل های دخانیات برای بدن مضر هستند،گفت: هرگونه الگو سازی و مشابه سازی ممنوع است و ما مخالف دخانیات با همه اشکال آن از جمله قلیان اکسیژن هستیم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات یادآور شد: مالیات دخانیات متخصصان مختلف روان شناس،جامعه شناس و اقتصاد دان دارد؛در حالی که طبق قانون ثبت برند و مشابه سازی در محصولات دخانی ممنوع است.

مسجدی گفت: در قلیان های اکسیژن گاز نیتروژن استفاده می شود که باعث توهم زایی،سکته قلبی و…خواهد شد؛ضمن اینکه سقط جنین به دنبال دارد.

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد عجیب مصرف دخانیات در دختران زیر 15 سال" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد عجیب مصرف دخانیات در دختران زیر 15 سال"، کلیک کنید.