جشن بزرگ «محفلی ها» در رشت/ همه آمدند – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری پارازیت، گروه استان‌ها: مردم شهر رشت شامگاه دوشنبه با حضور پرشور خود در میدان شهدای ذهاب این شهر میزبان محفلی‌ها بودند. غدیر برای شیعیان علی (ع) از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و خواهد بود چرا که عید قربان تا عید غدیر را دهه ولایت نامیده و از روز غدیر که دست علی (ع) بالا می‌رود تا روز عاشورا که سر پسر عزیزش بالای نیزه رفته، سخن‌ها و روایت‌های غربت شیعه مقتدر و مظلوم را در تاریخ یادآور می‌شود.

در آستانه عید غدیر که کودکان و بزرگان هر کدام به نوبه خود می‌خواستند ولو به اندازه تهیه و توزیع لقمه‌های غدیری، سهمی در غدیر داشته باشند تا مسئولینی که در تدارک اجرای برنامه‌های غدیری بودند هرکدام به حب علی (ع) می‌اندیشند و نام حیدر (ع) را بر لبان خود شبانه روز تکرار می‌کردند تا توفیق خدمت نصیب گردد.

جشن بزرگ «محفلی ها» در رشت/ همه آمدند

گیلان میزبان محفلی‌ها

در هیاهوی ایام غدیر بودیم که گفتند محفلی‌ها میهمان گیلانیان خواهند بود میدان شهدای ذهاب رشت میعادگاه قاریان و حاملان قرآن خواهد بود که به یک باره سازمان‌ها و نهادهای متولی پای کار اداره کل تبلیغات استان گیلان آمدند تا بار دیگر شهر باران‌ها تجلی فرهنگ معنوی و قرآنی گیلانیان توأم با شادی برای مولای متقیان علی (ع) باشد.

قرار عاشقی به سبک محفلی‌ها

قرار بود ساعت هشت شب محفلی‌ها به جمع گیلانیان غیور حاضر شوند، بنا به حرفه خبر کمی زودتر باید به محفل بارانی‌ها می‌رسیدم اما مگر می‌شد به آسانی خود را به میدان رساند، مردم گروه گروه، پیاده روی فرهنگی رشت را می‌پیمودند تا زودتر خود را به جمع مردم برسانند و از میزبانی محفلی‌ها جا نمانند.

صحنه‌ها عجیب بود، غرفه‌ها هم آمده بودند پای کار میزبانی از میهمانان، مردم یکی یکی به غرفه‌ها می‌رفتند از غرفه مشاوران گرفته تا غرفه ویزیت رایگان، از غرفه فروش کتاب توسط بانوی خبرنگار گیلانی گرفته تا غرفه کودک و نوجوان. تا چشم کار می‌کرد جمعیت بود و کودکان و نوجوانانی که به قول آقای «شاکر نژاد» برای دیدن «آقای هلو» آمده بودند تا شنیدن خوانندگی آقای «قاسمیان» و مزاح‌های شنیدنی با پدربزرگ گروه آقای «ابوالقاسمی»، همه آمده بودند تا در کنار آنان بار دیگر صدای آقا صالح مهدی زاده و فاطمه پارازیت احدی را بشنوند.

به احترام استاد فلاح پور

در یکی از غرفه‌ها منتظر شروع برنامه بودم که صدای سرود ملی نظرم را به سمت برنامه جلب کرد جالب اینجا بود که میزبانان غرفه‌ها نیز با شنیدن سرود ملی ایران از جا برخواستند و با اینکه از محفلی‌ها دور بودند اما همراهی کردند.

به سمت جمعیت رفتم اما تا چشم کار می‌کرد جمعیت بود و هرچه گشتم صندلی خالی پیدا نکردم در همین حین بودم که یک باره شنیدم آقای مجری استاد مسلم قرآن استان گیلان آقای «فلاح پور» را صدا زد، جالب بود تا استاد «فلاح پور» خود را به صحنه برساند والدین نوجوانان قاری موفق گیلانی به احترام استاد بدون هیچ هماهنگی ایستادند و تا مادامی که استاد بالای سن بود با قدردانی کامل به او نظاره می‌کردند و اما استاد متواضع گیلان، استاد فلاح پور با وجود استادی اما با مرام مردمان گیل و دیلم میهمانان را به آغوش گرفت و به میهمانان خوش آمد گفت و از ظرفیت بالای فرهنگی و قرآنی گیلانیان سخن گفت.

جشن بزرگ «محفلی ها» در رشت/ همه آمدند

صحنه جالب‌تر زمانی بود که استاد فلاح پور گرم صحبت بود دختر خردسالی که روی سن قبل از آمدن استاد قرآن می‌خواند بدون درنگ، استاد را به آغوش کشید و استاد نیز پارازیت پدرانه را تماماً تقدیم دختر مهربان نمود، استاد دست دخترک را گرفت و با مهربانی تمام، شخصاً دخترک قرآنی ما را تا پایین سن همراهی کرد.

از سرودها و نماهنگ‌ها گرفته تا رونمایی از سرود «عمو زنجیر باف» همه و همه با نور گوشی‌های مستمعین صحنه‌های بی بدیلی را در میدان شهدای ذهاب رشت در کنار نماد میرزا کوچک جنگلی رقم زده بود و نورافشانی شب عید غدیر نیز رونق بخش این برنامه تمام عیار فرهنگی بود.

تا باد چنین بادا

هوای شهر باران‌ها هم انصافاً یاری کرده بود چرا که خیلی‌ها نگران بارانی شدن هوا بودیم اما انگار آسمان گیلان نیز میزبان قرآنی‌هایی بود چرا که هنرشان اشاعه فرهنگ کلام ناب الهی است، انگار آسمان گیلان نیز می‌خواست بگوید، چقدر جای این دست کارهای فرهنگی در شهر باران‌های نقره‌ای خالی است که ما هم دست به آسمان بردیم و دعا کردیم تاباد چنین بادا.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جشن بزرگ «محفلی ها» در رشت/ همه آمدند – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جشن بزرگ «محفلی ها» در رشت/ همه آمدند – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.