تب بالای زیبایی و جراحان قلابی

تب بالای زیبایی و جراحان قلابی

آفتاب نیوز :

«با چاقو و اره و چکش، چهره و اندام انسان را هم تعمیر می کنند!» این جمله تیتر یکی از روزنامه های حدود هفتاد سال پیش است که هنوز مانند امروز خبری از انجام جراحی های بزرگ و پیشرفته در زمینه زیبایی در ایران نبود. 

دلیل اصلی این جراحی ها ترمیم نقص های پیش آمده بر اثر حوادث یا نقص های مادرزادی بوده است، اما اکنون متقاضیان برای زیبایی بیشتر زیر تیغ جراحی می روند. 

این درحالیست که 19 خرداد یک جراح پلاستیک قلابی که 13 سال غیرقانونی فعالیت داشته، دستگیر شده است. 

این جراح قلابی با مدرک فوق دیپلم در یک کلینیک معروف در منطقه جردن تهران فعالیت می کرد. در نهایت بعد از چند شکایت برای فرار از دستگیری، خود را به مردن زد و کفن بر تن کرد. 

این جراح قلابی مدعی شده که روزی 2 جراحی پلاستیک انجام داده که تقریبا معادل 10 هزار عمل زیبایی در 13 سال گذشته انجام داده است.

مرداد ماه سال گذشته نیز یک پزشک قلابی جراح پلاستیک دستگیر شد که برای جلب اعتماد بیماران از پارازیت دیگر پزشکان برای ارایه نسخه ها استفاده می کرد، که بیش از 50 شاکی داشته است.

طبق اعلام انجمن علمی جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، از هر 100 نفر مراجعه کننده تنها 30 نفر آن ها به عمل نیاز دارند و 70 نفر دیگر واقعاً نیازی به عمل ندارند. 

این درحالیست که طبق آمار های موجود، در حال حاضر 420 جراح فوق تخصص پلاستیک در کشور فعالیت دارند و سالانه 25 تا 30 فوق تخصص نیز به این تعداد اضافه می شود، ولی بر اساس برخی از منابع 3600 نفر در شهر تهران و 8 هزار نفر در کل ایران مشغول جراحی پلاستیک هستند! 

صد ها هزار ایرانی صفحات مجازی بلاگر های زیبایی را دنبال می کنند و حدود 6 هزار حساب در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی به تبلیغ خدمات جراحی پلاستیک مشغولند.

جامعه شناسان معتقدند که یکی از ارزش هایی که امروز در یک جامعه بصری و به طور خاص در زنان تاکید زیادی بر آن می شود، زیبایی چهره و اندام است؛ یعنی افراد زمانی که بهره مند از این زیبایی هستند، تشویق می شوند و از به دست آوردن زیبایی و احساس جوانی و نشان دادنش به دیگران و طبیعتا بازخورد هایی که از دیگران می گیرند، لذت می برند و حس خوب به آن ها دست می دهد.

فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی محمدرضا قاضی سعیدی، می گوید که «تب زیبایی در جامعه بالاست. در این خصوص فضای مجازی بویژه اینستاگرام آتش این تب را شعله ورتر می کند به همین دلیل تقاضا برای عمل زیبایی، تزریق چربی، ژل و بوتاکس و… بسیار بالاست.». 

اما رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران بابک نیکومرام می گوید که تبلیغات در فضای مجازی برای عمل زیبایی تنها به کشور ما محدود نمی شود، ما شاهد «افزایش تقاضای جهانی برای اعمال جراحی زیبایی هستیم، اما بعضی کشور ها آن را مدیریت کرده و قوانین به روز و کارآمد با کمک انجمن های مرتبط برای مدیریت اعمال جراحی زیبایی و حفظ سلامت مردم تدوین نموده اند که در کشور ما متاسفانه این قوانین وجود ندارد و برای آن برنامه ریزی نشده است.»

انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اعلام کرده است که جراحان فوق تخصص پلاستیک و زیبایی، تنها کسانی هستند که به صورت قانونی می توانند انواع جراحی را انجام دهند، چرا که در طول دوره سه ساله این آموزش ها را دیده اند و هر کسی نمی تواند بدون داشتن مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک این اعمال جراحی را انجام دهد. 

شهرام وزیری، روان شناس، نیز معتقد است که اگر فردی بخواهد یک نقصی را به واسطه انجام عمل های زیبایی برطرف کند، مشکلی وجود ندارد، اما اقدامات غیر متعارف در این حوزه به سبب وجود یک تمنای روانی در فرد است. با این حال نشخوار فکری از علل تاثیرگذار بر هیجانات و احساسات بوده و زمینه ساز افزایش انجام اعمال زیبایی می شود. 

«افراد با تقویت مهارت های رفتاری باید از بروز نشخوار ذهنی جلوگیری کنند و به نوعی، به خودباوری و پذیرش برسند تا افکار منفی درخصوص ظاهرشان، آنان را به سمت انجام جراحی های زیبایی افراطی سوق ندهد.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تب بالای زیبایی و جراحان قلابی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تب بالای زیبایی و جراحان قلابی"، کلیک کنید.