بیماری های غیرواگیر؛ علت اصلی ناخوشی و مرگ در دنیای امروز

بیماری های غیرواگیر؛ علت اصلی ناخوشی و مرگ در دنیای امروز

مدیر کلینیک طب پیشگیری و ارتقاء سلامت سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، بیماری های غیرواگیر را مهم ترین عامل تهدیدکننده سلامتی عصر حاضر خواند و گفت:

 دکتر حسین یاری در گفت وگو با پارازیت، با بیان اینکه مهم ترین عامل تهدیدکننده سلامتی در زمانه ما بیماری های غیرواگیر است، اظهار کرد: بیماری های قلبی و عروقی، پرفشاری خون، دیابت، سرطان ها، بیماری های ریوی، اختلالات عضلانی_اسکلتی و اختلالات روانی به عنوان عامل اصلی ناخوشی و مرگ انسان ها در دنیای امروز به حساب می آیند. پرسش این است که «چگونه می توانیم از ابتلا به بیماری های غیرواگیر جلوگیری کنیم؟» و در پاسخ به این پرسش باید گفت «اصلاح سبک زندگی» مهم ترین سلاح ما برای پیشگیری و مقابله با بیماری های غیرواگیر است.

این عضو گروه پژوهشی پزشکی مبتنی بر سبک زندگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: اصلاح سبک زندگی شامل شش مولفه می شود. تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی، خواب مناسب، پرهیز از مصرف الکل و نیکوتین، دوری از استرس و تنش و روابط بین فردی مطلوب، مجموعه اقداماتی هستند که ما می توانیم در زندگی روزمره خود لحاظ کنیم تا به بیماری های قلبی و عروقی و پرفشاری خون و دیابت و …. دچار نشویم.

این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی؛ کمردرد، گردن درد، زانودرد، ساییدگی و آرتروز را از جمله شایع ترین اختلالات عضلانی-اسکلتی برشمرد و درباره وضعیت این اختلالات گفت: نتایج مطالعات علمی بیانگر این است که شیوع بیماری های عضلانی-اسکلتی در جهان رو به افزایش است. سبک زندگی انسان ها در گذر زمان تغییر کرده و به حالت «ایستا» در آمده؛ به نحوی که میزان فعالیت های بدنی به شدت کاهش یافته است. همچنین میزان امید به زندگی در جوامع بشری افزایش یافته است و سن بالاتر جمعیت با افزایش این اختلالات همراهی دارد؛ از سوی دیگر سوانح و تصادفات هم افزایش داشته است.

وی گفت: همچنین اضافه وزن و چاقی هم از دیگر عوامل زمینه ساز در این مسیله بوده و در مجموع این عوامل زمینه ساز باعث شیوع بیشتر بیماری های عضلانی-اسکلتی نسبت به دهه های گذشته شده است.

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماری های غیرواگیر؛ علت اصلی ناخوشی و مرگ در دنیای امروز" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماری های غیرواگیر؛ علت اصلی ناخوشی و مرگ در دنیای امروز"، کلیک کنید.