باید بتوانیم از وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه های دولتی بکاهیم

باید بتوانیم از وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه های دولتی بکاهیم

پارازیت/آذربایجان شرقی رییس دانشگاه تبریز گفت: باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم تا آحاد جامعه با هر مقداری در بخشش به دانشگاه ها و آموزش عالی حضور داشته باشند تا بتوانیم از وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه های دولتی بکاهیم.

رییس دانشگاه تبریز روز چهارشنبه 26 اردیبهشت در هفتمین گردهمایی سراسری خیّران آموزش عالی کشور در این دانشگاه گفت: دانشگاه های ایران بر خلاف دانشگاه های دنیا به شدت به بودجه های دولتی وابسته هستند که این موضوع نشان از نقش قابل توجه واقفان و خیران در پیشرفت های علمی و دانشجویی و فناوری دانشگاه های دنیا است.

صفر نصراله زاده ادامه داد: دانشگاه تبریز با قدمتی بیش از 75 سال دارای 800 عضو هیات علمی، 24 هزار دانشجو، 2 هزار و 100 دانشجوی خارجی، 20 دانشکده و 2 پردیس دانشگاهی است و یکی از دانشگاه های تاثیرگذار در سطح ملی و بین المللی است و بر اساس آمارها بین 6 دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

به گزارش پارازیت، وی افزود: سود اصلی پروژه های دانشگاه ها شامل تولید علم و فعالیت های علمی به جامعه می رسد و بهره ور اصلی آن آحاد نیز جامعه هستند و خیران در کمک به مراکز علمی و تربیتی هیچ تردیدی به خود راه نمی دهند.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که بیشترین موقوفات و بخشش ها با هدف گسترش علم و دانشگاه مثل احداث دانشکده، کتابخانه، کمک به دانشجویان، پژوهش و فناوری و پیشرفت دانشگاه ها مرتبط است.

وی از همکاری بالای خیران در دانشگاه های دنیا خبر داد و گفت: بررسی آمارها نشان می دهد که اغلب دانشگاه های بزرگ دنیا وابسته به بخشش خیران هستند و در ایران و تمدن اسلامی نیز این موضوع یک ریشه دیرینه دارد. هزینه دانشگاه ربع رشیدی از افتخارات آذربایجان و تبریز، در 700 سال قبل با بیش از یکهزار و 500 دانشجو توسط خیران تامین می شد.

رییس دانشگاه تبریز با بیان این که دانشگاه های سطح بالای دنیا با کمک های چندین میلیون دلاری اداره می شوند، گفت: وقف در اندازه های کوچک هم ارزش بسیار بالایی دارد و هر کسی به اندازه توان خود می تواند در تعلیم و تربیت مشارکت کند.

مالک رحمتی نیز در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزاری متولیان این گردهمایی، اظهار کرد: برگزاری چنین گردهمایی کار بسیار ارزشمندی بوده و نشان می دهد که نقشه ی راه آینده کشور می تواند با حضور خیّران عزیز ترسیم شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه فعالیت های علمی اساتید نقش و تاثیر بسیار مهمی در موفقیت های امروز کشور دارد، خاطرنشان کرد: امروز شاهد موفقیت های چشم گیری در عرصه های دانشگاهی هستیم و اگر نقصانی هم در دانشگاه ها وجود دارد، به واسطه خیّران عزیزی که در این راه تلاش می کنند، جبران می شود.

استاندار آذربایجان شرقی در خاتمه یادآور شد: انجام کارهای خیر می تواند به عنوان الگویی در کشور باشد و بسیاری از کاستی ها و مسایلی که در دانشگاه های ما مورد غفلت واقع شده ، با حضور خیّران رفع شود.

پایان خبر پارازیت 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باید بتوانیم از وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه های دولتی بکاهیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باید بتوانیم از وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه های دولتی بکاهیم"، کلیک کنید.