بازار سرمایه بعد از انتخابات تحلیل محور می شود؟

در گفت وگو با پارازیت مطرح شد؛

بازار سرمایه بعد از انتخابات تحلیل محور می شود؟

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: برای پیش بینی کردن وضعیت بازار تا پایان سال باید صبر کنیم انتخابات سپری و جداول بودجه بیرون آید که بررسی کنیم در بودجه چه مواردی آورده شده تا چشم انداز بازار شفاف شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری پارازیت، مدتی است بازار سرمایه حال و روز خوشی ندارد و به نوعی کام سهامداران خود را تلخ کرده است. گویی یخبندان زمستان به بازار سرایت کرده است و در این میان هنوز پالس های قوی برای برگشت از روند نزولی نمایان نشده و سیاست های پولی انقباضی قانون گذار در کنار نبود محرک قوی بنیادی، اخبار و قوانین محدود کننده صنایع بزرگ باعث شده فعلا چشم انداز صعودی دیده نشود.

در این میان یکی از تدابیر متولیان سازمان بورس برای بهبود شرایط بورس لغو عرضه اولیه ها است.بر این اساس یک کارشناس بازار سرمایه ارزیابی خود از این اقدام سازمان بورس را توضیح داد.

به تعویق انداختن عرضه اولیه ها تصمیم درستی است

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار پارازیت گفت: در حال حاضر خروج پول در بازار شدید است، که علت این موضوع هم سیاست های دولت و عدم اعتماد به آینده است. از طرفی شاهد انتهای سال مالی هستیم و اکثر صندوق ها می خواهند پول بگیرند بنابراین حقوقی ها فروشنده هستند و اگر در این شرایط خروج پول، عرضه جدید معرفی کنند مطمینا باعث افت بیشتر شاخص می شود، بنابراین به نظر می رسد اینکه تا سال بعد انجام عرضه اولیه ها را به تعویق انداختند، تصمیم درستی است.

وی در پاسخ به این پرسش که تنها لغو عرضه اولیه ها برای بهبود شرایط بازار کافی است یا باید اقدامات دیگری هم صورت بگیرد، توضیح داد: اقدامات باید توسط دولت صورت بگیرد. وقتی دولت هزینه شرکت ها را به شدت بالا می برد و حاشیه سود آنها را کم می کند یعنی دولت در حال برداشت هزینه های خود از جیب سهامداران است که این موضوع شدیدا اعتماد به بازار را کاهش می دهد.

بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه درمورد پیش بینی خود از بازار سرمایه تا پایان سال گفت: برای پیش بینی کردن وضعیت بازار تا پایان سال باید صبر کنیم انتخابات سپری و جداول بودجه بیرون آید که بررسی کنیم در بودجه چه مواردی آورده شده تا چشم انداز بازار شفاف شود. برای اولین بار بودجه دو مرحله ای شده و هنوز جداول آن که تعیین کننده اصلی درآمد شرکت ها (اینکه از کدام بخش ها قرار است تامین شود) واضح نشده است.

 فعال کردن تابلوی استارتاپی

صفاری با اشاره به حضور شرکت های دانش بنیان در بورس اعلام کرد: طبق گفته مدیرعامل فرابورس ایران قرار شد شرکت های دانش بنیان در فرابورس یک تابلوی خاص داشته باشند. ما از بورس هایی هستیم که نقش کمتری در استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان داریم و فعال کردن تابلوی استارتاپی به تامین مالی شرکت های دانش بنیان کمک می کند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر می رسد مشخص شدن تکلیف بودجه سال آینده باعث می شود کمی نمای بازار بهتر شود. در این میان پیش بینی من این است که از 15 اسفند به بعد می توان تحلیل کرد که در سال آینده چه اتفاقی برای بازار سرمایه خواهد افتاد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازار سرمایه بعد از انتخابات تحلیل محور می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازار سرمایه بعد از انتخابات تحلیل محور می شود؟"، کلیک کنید.