اپل «ردیابی چشم» را به آیفون ها و آی پدها می آورد

شرکت اپل استفاده از نگاه کاربر را برای پیمایش در سیستم عامل گوشی ها و تبلت های خود ممکن و آسان می کند. همچنین هزاران ویژگی دسترسی جدید را به اضافه یک ویژگی جدید برای کمک به بیمارهای حرکتی به آیفون و آی پد اضافه می کند.

به گزارش پارازیت، شرکت اپل امروز مجموعه ای از ویژگی های دسترسی جدید مانند ردیابی چشم و میانبرهای صوتی را معرفی کرد که قرار است اواخر امسال روی آیفون ها، آی پدها و هدست واقعیت ترکیبی اپل ویژن پرو ارایه شوند.

ردیابی چشم

 این ویژگی جدید به نام آی ترکینگ(Eye Tracking) به معنای ردیابی چشم، کاربرانی که از نظر جسمی دچار مشکل هستند را قادر می سازد تا با آیفون یا آی پد خود فقط با چشمان خود کار کنند.

البته همه اینها به لطف هوش مصنوعی ممکن شده است که از دوربین جلوی دستگاه برای تشخیص و ردیابی حرکت چشم کاربر استفاده می کند.

خوبی این موضوع این است که اپل آن را منوط به برنامه ای که باید دانلود شود یا سخت افزاری که باید خریداری شود، نکرده است و همه این ویژگی ها درون آیفون و آی پد قرار داده می شود و روی همه برنامه های iOS و iPad کار می کند.

میانبرهای صوتی نیز به کاربران این امکان را می دهند که گفته های سفارشی را که سیری(Siri) می تواند برای راه اندازی میان برها و تکمیل کارهای پیچیده، درک کند، اختصاص دهند.

گوش دادن به گفتار غیر معمول

ویژگی دیگر، گوش دادن به گفتار غیر معمول(Listen for Atypical Speech) نام دارد که از یادگیری ماشینی برای تشخیص الگوهای گفتار کاربر استفاده می کند که به طور ویژه برای بهبودی بیماران مبتلا به سکته مغزی یا هر شرایط دیگری که می تواند بر گفتار تاثیر بگذارد، مفید است.

اپل «ردیابی چشم» را به آیفون ها و آی پدها می آورد

فناوری بهبود «بیماری حرکت»

اگر از «بیماری حرکت»(motion sickness) در جاده رنج می برید، ویژگی جدید اپل موسوم به نشانه حرکت خودرو(Vehicle Motion Cues) باید کمک بزرگی باشد. این ویژگی، بیماری حرکت را برای مسافران کاهش می دهد و به آنها اجازه می دهد تا زمانی که در یک وسیله نقلیه در حال حرکت هستند، آزادانه تر از تلفن خود استفاده کنند.

بیماری حرکت به دلیل ناسازگاری حرکت خود شخص با حرکت مورد انتظار مغز رخ می دهد که علایم آن معمولاً شامل حالت تهوع، استفراغ، عرق سرد، سردرد، سرگیجه، گیجی، از دست دادن اشتها و افزایش ترشح بزاق می شود. عوارضی از این بیماری که به ندرت رخ می دهد ممکن است شامل کم آبی بدن، مشکلات الکترولیت یا پارگی تحتانی مری باشد.

این فناوری برای مبتلایان به بیماری حرکت به عنوان افرادی که شاید حتی نتوانند در یک خودروی در حال حرکت از نقشه های گوگل برای مسیریابی استفاده کنند، چرا که حالت تهوع به آنها دست می دهد، شرایط را به کلی تغییر می دهد.

فعال کردن این ویژگی در خودرو باعث می شود که نقاط متحرک در کناره های نمایشگر خودرو نمایش داده شوند تا به تضاد حسی بین آنچه که یک مسافر در یک وسیله نقلیه در حال حرکت می بیند و احساس می کند کمک کند.

بازخورد حسی موسیقی

همچنین یک ویژگی به نام «بازخورد حسی موسیقی»(Music Haptics) برای افراد کم شنوا یا ناشنوا توسعه یافته است که بازخورد لمسی را در قالب ضربه و لرزش با توجه به صدای پخش شده دریافت می کنند.

اپل ادعا می کند که Music Haptics روی میلیون ها ترانه در سرویس Apple Music کار می کند.

هدست ویژن پرو

برای هدست واقعیت ترکیبی اپا ویژن پرو(Apple Vision Pro) نیز ده ها به روزرسانی دسترسی به visionOS فراهم شده است که برجسته ترین آنها فناوری حاشیه نویسی زنده(Live Captions) برای فیس تایم(Facetime) است. با این حال، کاربران کم بینا نیز از دسترسی به گزینه های دسترسی بیشتر بهره مند خواهند شد.

پایان خبر پارازیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اپل «ردیابی چشم» را به آیفون ها و آی پدها می آورد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اپل «ردیابی چشم» را به آیفون ها و آی پدها می آورد"، کلیک کنید.