از برداشتن این غدد در سرطان سینه اجتناب کنید

از برداشتن این غدد در سرطان سینه اجتناب کنید

آفتاب نیوز :

به نقل از مدیکال اکسپرس، شیمی درمانی قبل از عمل، برای سرطان سینه می تواند اندازه تومور و غدد لنفاوی متاستاتیک را تا زمان انجام جراحی به میزان قابل توجهی کوچک کند در نتیجه، جراحی سینه این پتانسیل را دارد که از برداشتن کامل غدد لنفاوی زیر بغل جلوگیری کرده و خطر عوارض جانبی ناراحت کننده مانند تورم لنفاوی بازو را کاهش دهد.

گردهمایی چند رشته ای از جوامع سرطان اروپا، موسسات پزشکی بین المللی با مشارکت دانشگاه هایدلبرگ و نمایندگان بیماران، به چالش های مدیریت بالینی غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سینه اولیه پرداختند. کارشناسان برجسته در مورد تمام مسایل اصلی رای دادند و توصیه هایی را برای کاربرد بالینی تدوین کردند.

در مجموع پنج بسته کاری، متعاقب سیر بیمار از مرحله تشخیص تا درمان موضعی زیر بغل و پرداختن به سناریو های بالینی خاص، ایجاد شد.

پروفسور دکتر پیتر دوبسکی، رییس مرکز سینه در کلینیک هیرسلاندن سنت پارازیت در لوسرن، استاد برجسته دانشگاه لوسرن و محقق ارشد گردهمایی اظهار کرد: مزایای شیمی درمانی قبل از عمل در سرطان سینه همیشه به اندازه کافی درک نمی شود. داده های منتشر شده نشان می دهد که ماستکتومی و برداشتن کامل غدد لنفاوی هنوز هم بسیار مکرر انجام و کاهش جراحی برداشتن غدد لنفاوی حتی با نتایج خوب قبل از عمل فقط تا حدی انجام می شود.

دکتر آندره پفوب از بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ گفت: برداشتن تعداد کمتر غدد لنفاوی زیر بغل خطر آسیب رساندن به تخلیه لنفاوی بازو را کاهش می دهد. برای تکمیل دستورالعمل های موجود، گروه بین المللی یک مفهوم پزشکی جدید با توصیه های عملی برای پیشگیری از جراحی برداشتن غیرضروری غدد لنفاوی که می تواند به سرعت در عمل بالینی ادغام شود، ایجاد کرده است.

در کنفرانسی در لوسرن در سپتامبر 2022، امکان دستیابی به وحدت نظر درباره بحثی که پیش از این پرمناقشه بود و ایجاد یک راهنمای عملی گسترده وجود داشت. کارشناسان شرکت کننده در بحث به 72 بیانیه رای دادند.

دکتر پفوب با جمع بندی نتایج ابراز کرد: با توجه به نتایج رای گیری، تصویربرداری و آسیب شناسی استاندارد غدد لنفاوی باید پیش نیاز، برنامه ریزی درمان موضعی و سیستمیک در بیماران مبتلا به سرطان سینه باشد. در اکثر سناریو های مورد بحث در گردهمایی، برداشتن همه غدد لنفاوی زیر بغل می تواند با برداشتن هدفمند چند غدد لنفاوی، مانند غدد لنفاوی نگهبان، جایگزین شود.

وی افزود: نتیجه جراحی غدد لنفاوی پیامد های پیچیده ای برای پرتو درمانی و شیمی درمانی یا هورمون درمانی بعدی دارد. این موارد باید متناسب با هر بیمار باشد. برای نظارت بر موفقیت توصیه ها برای زنان، خطر عود سرطان و عوارض جانبی ثبت و ارزیابی می شود.

یافته های این تحقیق در مجله دسترسی آزاد eClinicalMedicine منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از برداشتن این غدد در سرطان سینه اجتناب کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از برداشتن این غدد در سرطان سینه اجتناب کنید"، کلیک کنید.