آمار عجیب مرگ ومیر سالانه ناشی از مصرف سیگار در ایران

آمار عجیب مرگ ومیر سالانه ناشی از مصرف سیگار در ایران

آفتاب نیوز :

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد: متاسفانه سالانه 50 هزار نفر به صورت مستقیم بر اثر مصرف دخانیات در کشورمان جان خود را از دست می دهند.

جعفر جندقی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه شعار هفته ملی بدون دخانیات (5 تا 11 خردادماه) در کشورمان، «حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسیولیت همگانی» است، افزود: نوجوانان و کودکان می توانند سفیران کاهش مصرف دخانیات در سطح جامعه باشند و افراد زیادی به خاطر فرزندان و نوه های شان، مصرف دخانیات و سیگار را کنار گذاشته اند.

وی با تاکید بر ترویج اماکن عاری از دخانیات در کشور، ادامه داد: در سال 1385، ایران یکی از کشور های پیشرو در تصویب قانون جامع کنترل دخانیات بوده است و در آن زمان شاید یکی دو کشور دنیا، چنین قانونی داشتند. در هیچ مکان عمومی نباید دخانیات مصرف شود.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه اماکنی که در آن ها دخانیات مصرف می شود، به سلامت جامعه آسیب می زنند، گفت: هدف مراکز تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی و همچنین اماکن عمومی، خدمت رسانی به جامعه است و وقتی کالای آسیب رسان با هدف سود اقتصادی به مردم عرضه می شود، به سلامت جامعه صدمه وارد می شود.

جندقی تصریح کرد: اولین رکن کار ما در کاهش مصرف دخانیات در جامعه، فرهنگسازی و اقناع عمومی برای مصرف نکردن این محصولات است. خیلی از مصادیق برخورد با اماکن متخلف در عرضه مواد دخانی در قانون جامع کنترل دخانیات وجود دارد، اما قوانین و مجازات ها باید به روز شوند چراکه مجازات ها، در حال حاضر بازدارنده نیستند.

وی یادآور شد: نمایش و تبلیغ مصرف دخانیات در رسانه ها و آثار هنری، خانواده ها را آزار می دهد و به توسعه و اقتصاد کشور، آسیب های زیادی می زند. متاسفانه برخی افراد معتقدند که صنعت دخانیات موجب ایجاد اشتغال می شود، اما آسیب های مستقیم و غیرمستقیم آن در مقابل سود آن، بسیار بیشتر است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه سالانه 50 هزار نفر به صورت مستقیم بر اثر مصرف دخانیات در کشورمان جان خود را از دست می دهند. تبلیغ مصرف دخانیات در فیلم ها به ویژه در سریال های نمایش خانگی، ممنوع است. بسیاری از استند های جذاب فروشگاه ها که اتفاقا پشت سر فروشنده نیز قرار گرفته و جذابیت بصری دارند، محل فروش سیگار هستند که این کار ممنوع است.

جندقی هر گونه تبلیغ بصری محصولات دخانی را ممنوع دانست و گفت: استاندارد های جهانی تاکید دارند که پاکت های سیگار همه باید یک شکل داشته باشند و در 85 درصد از فضای پاکت با رنگ سبز زیتونی باید تبلیغات علیه مصرف سیگار درج شود که مردم را آگاه کند. تصاویر مورد نظر برای درج روی پاکت سیگار، طراحی و با هماهنگی دستگاه های اجرایی، انتخاب شده و صنایع دخانی، مکلف به استفاده از این تصاویر و طرح ها هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمار عجیب مرگ ومیر سالانه ناشی از مصرف سیگار در ایران" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمار عجیب مرگ ومیر سالانه ناشی از مصرف سیگار در ایران"، کلیک کنید.