آزادی 315 نفر از زندانیان استان تهران – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان

آزادی 315 نفر از زندانیان استان تهران - خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری پارازیت، علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران از فراهم شدن زمینه آزادی 315 نفر از زندانیان در جریان بازدید 245 نفر از مقامات و مسیولان قضایی از زندان های استان تهران خبر داد و گفت: به تعداد 5 هزار نفر از زندانیان مستحق و مشمول شرایط نیز مرخصی یک هفته ای اعطا خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان تهران در حاشیه بازدید هفت ساعته 245 نفر از مقامات و مسیولان قضایی از زندان های استان تهران اظهار کرد: این اقدام در راستای تاکیدات ریاست قوه قضاییه و اجرای سند تحول و تعالی قضایی به منظور کاهش جمعیت کیفری زندان های استان تهران صورت گرفت.

رییس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به برگزاری دومین نشست ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری عنوان کرد: در این جلسه تعدادی از قضات و روسای دادگستری های استان تهران حضور داشتند و همچنین از طریق ویدیو کنفرانس با تعدادی از همکاران حوزه های قضایی و مسیولان زندان های سراسر استان تهران ارتباط برقرار شد.

وی هدف از این بازدید را ملاقات چهره به چهره با زندانیان در محیط زندان و حل مشکلات و مسایل زندانیان بر شمرد و تصریح کرد: همکاران قضایی و قضات با حضور در زندان ها ضمن آشنایی با وضعیت نگهداری و شرایط زندانیان از آخرین وضعیت پرونده آنان و اقداماتی که همکاران قضایی در راستای تعیین تکلیف این زندانیان انجام دادند، اطلاع کسب کردند.

القاصی با بیان اینکه مجموعه این اقدامات و بازدیدها با هدف تسهیل امور زندانیان از جهت آزادی و اعمال نهادهای ارفاقی و کمک و مساعدت به خانواده آنان انجام می شود، گفت: روز گذشته به طور هم زمان 245 نفر از قضات و مدیران قضایی با حضور در زندان های استان تهران وضعیت زندانیان را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند تا امکان مساعدت به آن ها از حیث برخورداری از نهادهای ارفاقی مورد بررسی قرار گیرد.

رییس کل دادگستری استان تهران ابراز امیدواری کرد تا با مشاهده میدانی و حضوری وضعیت زندانیان از سوی قضات، ارفاقات و تسهیلات قانونی که شامل حال این زندانیان می شود هرچه سریع تر برای مددجویان لحاظ شود.

القاصی در ادامه عنوان کرد: با تصمیماتی که در این برنامه گرفته شد تلاش شد تا زمینه آزادی آن دسته از زندانیانی که محکومیت آن ها مالی است و به دلیل مسایل مالی در زندان هستند، فراهم شود.

رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه از آزادی 80 نفر از زندانیان و محکومان مالی استان تهران در جریان بازدید مقامات و مدیران قضایی از زندان های استان تهران خبر داد و گفت: مجموعه بدهی این افراد، حدود 48 میلیارد تومان بود که با تلاش همکاران قضایی، اخذ رضایت از شکات، کمک خیرین، ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان با پرداخت 12 میلیارد تومان این تعداد از مددجویان از زندان آزاد شدند.

وی همچنین تصریح کرد: 80 نفر از زندانیان جوان که توانایی اشتغال و کار کردن را دارند، به صندوق های قرض الحسنه معرفی شدند تا با پرداخت وام قرض الحسنه به مبلغ 100 میلیون تومان زمینه اشتغال آنان و استرداد حقوق شکات فراهم شود.

القاصی عنوان کرد: همچنین تعداد 155 نفر از زندانیان واجد شرایط، در اجرای ماده 200 آیین نامه سازمان زندان ها مشمول مرخصی منجر به آزادی شدند که این افراد نیز تا چند روز آینده از زندان آزاد خواهند شد.

رییس کل دادگستری استان تهران در رابطه با جزییات اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط استان تهران نیز اظهار کرد: به تعداد 5 هزار نفر از زندانیان مستحق و مشمول شرایط نیز مرخصی یک هفته ای اعطا خواهد شد.

وی درباره اقدامات دیگری که در بازدید روز گذشته مقامات و مدیران قضایی از زندان های استان تهران در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: تمامی درخواست های زندانیان در بخش های مختلف جمع آوری و در مرکز استان ستادی مرکب از نمایندگان دادستان، دادگستری و اداره کل زندان های استان تهران این درخواست ها را مورد بررسی قرار داده و اقدامات قانونی لازم در راستای رسیدگی به این درخواست ها در این ستاد انجام خواهد شد.

القاصی در پایان عنوان کرد: تمامی این درخواست ها در جلسه شورای مذکور بررسی و تصمیمات لازم درباره هر کدام از آن ها اخذ خواهد شد. امیدواریم با تصمیماتی که در این ستاد اتخاذ می شود، گشایشی در امور زندانیان و خانواده های آنان حاصل شود.

همچنین در جریان بازدید روز گذشته رییس کل دادگستری استان تهران و هییت قضایی همراه از زندان خورین، یک زندانی که به دلیل عجز از پرداخت بدهی، مدت 28 سال در زندان بود و با دستور ویژه رییس قوه قضاییه و کمک خیرین آزاد شده بود، با حضور در ورودی زندان از مسیولان قضایی و رییس قوه قضاییه قدردانی به عمل آورد.

در جریان این بازدید همچنین با دستور رییس کل دادگستری استان تهران مقرر شد تا در خصوص یک زندانی مالی که مدت 15 سال در زندان حضور دارد جلسه مصالحه ای متشکل از انجمن حمایت از زندانیان، ستاد دیه و مسیولان قضایی برگزار شود و تلاش شود تا با جلب رضایت شکات زمینه آزادی این زندانی فراهم گردد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آزادی 315 نفر از زندانیان استان تهران – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آزادی 315 نفر از زندانیان استان تهران – خبرگزاری پارازیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.